Szukaj

Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy powinno stanowić podstawę codziennej pielęgnacji cery. Jeżeli pominiemy ten etap, kolejne zabiegi mogą nie przynieść zamierzonego efektu i doprowadzić do podrażnienia skóry. Kosmetyki używane do oczyszczania powinny być dostosowane do rodzaju cery i nie zawierać szkodliwych składników takich jak sztuczne barwniki czy konserwanty.

Oczyszczanie twarzy

Wykonywane regularnie i z wykorzystaniem odpowiednich preparatów oczyszczanie twarzy pozwala zachować dłużej gładką, zdrowo i młodo wyglądającą cerę. Profesjonalne zabiegi można wykonać raz na jakiś czas w gabinecie kosmetycznym, jednak największe znaczenie ma codzienna, właściwie wykonywana pielęgnacja.

Kosmetyki do oczyszczania twarzy

Wachlarz produktów przeznaczonych do oczyszczania twarzy jest bardzo szeroki. W sklepach i aptekach możemy kupić m.in. żele, mleczka, pianki, toniki, płyny miceralne czy specjalne preparaty do demakijażu. Bez problemu znajdziemy też kosmetyk dostosowany do potrzeb konkretnego rodzaju cery; suchej, tłustej, mieszanej, wrażliwej czy naczynkowej. Na rynku jest także coraz większy wybór kosmetyków do oczyszczania dedykowany specjalnie dla mężczyzn.

Mleczko służy do usuwania zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum i powinno być stosowane jako pierwszy kosmetyk po wykonanym demakijażu. Mleczka mają kremową konsystencję lub produkowane są pod postacią wygodniejszej w użyciu pianki. Chcąc zmyć resztki mleczka, a także dodatkowo odświeżyć i nawilżyć skórę twarzy należy użyć toniku, który ma konsystencję płynu.

Coraz częściej wybieranym produktem do oczyszczania twarzy jest płyn miceralny. Jest to preparat wielofunkcyjny, ponieważ może być stosowany zarówno do oczyszczania twarzy po całym dniu, usuwania nadmiaru sebum, odświeżania, nawilżania, a nawet demakijażu. Co ważne płyny miceralne mogą być używane nawet przez osoby o skórze alergicznej czy problematycznej z np. ze zmianami trądzikowymi. Dobrej jakości płyny miceralne nie zawierają barwników, substancji zapachowych i detergentów.

Podstawy oczyszczania twarzy

Bez względu na to czy się malujemy, czy rezygnujemy z makijażu oczyszczanie twarzy najlepiej wykonywać dwa razy dziennie. Ilość użytych kosmetyków należy jednak odpowiednio dostosować. Rano skóra twarzy zazwyczaj nie jest bardzo zanieczyszczona i wystarczy użycie niewielkiej ilości toniku lub płynu miceralnego. Oczywiście pod warunkiem, że dzień wcześniej dokładnie oczyściliśmy twarz i spaliśmy w czystej pościeli.

Wieczorem oczyszczanie twarzy powinno być dokładniejsze. Jeżeli wcześniej nałożyliśmy make-up, aby go usunąć należy użyć specjalnego preparatu do demakijażu lub płynu miceralnego. Zzwykłe mleczko czy tonik nie będzie w stanie zmyć wszystkich resztek podkładu czy wodoodpornego tuszu do rzęs.

Skóra będzie dokładnie oczyszczona, jeżeli będziemy pamiętać o wykonywaniu przynajmniej 1-2 razy w tygodniu peelingu. W przypadku cery wrażliwej i naczynkowej powinno wykonywać się jedynie peeling enzymatyczny.

Oczyszczanie twarzy - najczęściej popełniane błędy

  • Często popełnianym błędem przy oczyszczaniu twarzy jest przemywanie jej wyłącznie wodą z kranu, lub co gorsza mycie jej zwykłym mydłem, które nie dość, że wysusza skórę, to dodatkowo ma odczyn zasadowy, niedostosowany do potrzeb skóry, która ma lekko kwaśne pH.

  • Oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane dokładnie. Skóra jest oczyszczona dopiero wtedy, kiedy na waciku nie ma już widocznych żadnych zanieczyszczeń.

  • Skóry twarzy nie należy trzeć ani wycierać energicznie ręcznikiem - na pewno nie stanie się przez to czystsza, możemy za to spodziewać się skutków ubocznych w postaci pieczenia i zaczerwienienia.

  • Najważniejsza nie jest ani marka, ani cena preparatu do oczyszczania - produkt przede wszystkim powinien być dostosowany do rodzaju naszej cery. Zaalarmować nas powinno zwłaszcza wystąpienie reakcji alergicznej na dany kosmetyk.

  • Błędem jest stosowanie kosmetyków z alkoholem w składzie - wysusza on skórę i powoduje podrażnienia.

  • Jeżeli używamy silnie wysuszających kremów do cery trądzikowej, nie łączmy ich dodatkowo z matującymi tonikami - wybierzmy raczej kosmetyk do oczyszczania o działaniu nawilżającym.

Domowe kosmetyki do oczyszczania twarzy

Własnoręcznie przygotowane preparaty do oczyszczania twarzy stanowią świetną alternatywę dla drogeryjnych kosmetyków. Oparte na naturalnych składnikach, nie zawierają chemii, w związku z czym ryzyko podrażnienia skóry jest o wiele mniejsze.

Domowe peelingi na oczyszczenie twarzy

Najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym rodzajem peelingu, który szybko przygotujemy w domu, jest mieszanka cukru i oliwy. Na jedną łyżkę cukru dodajemy pół łyżeczki oliwy. Należy zwrócić szczególna uwagę, aby dokładnie zmyć peeling z twarzy.

Bardzo popularnym rodzajem domowego peelingu do twarzy jest także peeling kawowy. Wykonujemy go mieszając fusy z kawy, oliwę z oliwek i cynamon w proporcach 3:5:1.

Oliwę możemy zastąpić oliwką dla dzieci lub olejem kokosowym. Zarówno peeling cukrowy, jak i kawowy nadaje się do stosowania na całym ciele.

Domowe toniki do oczyszczania twarzy

Jeżeli masz cerę tłustą, najlepsze będą peelingi na bazie zmiksowanego ogórka, soku z cytryny lub naparu z rumianku, szałwii i zielonej herbaty. Wystarczy wybrany składnik rozcieńczyć z wodą mineralną.

Przy cerze suchej, a także wrażliwej czy naczynkowej łagodząco i przeciwzapalnie zadziała tonik różany. Płatki róży zalewamy wodą (tak aby przykryły kwiaty), gotujemy kilkadziesiąt minut i przecedzamy.

Toniki z naturalnych składników należy przechowywać w lodówce w sterylnej butelce kosmetycznej i zużyć w ciągu paru dni. Trwałość wykonanych w domu preparatów wydłużymy, jeżeli zwykłą wodą zastąpimy wodą destylowaną.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Oczyszczanie twarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz