Szukaj

Pielęgnacja skóry po 50. roku życia

Podziel się
Komentarze0

W piątej dekadzie życia skóra twarzy i ciała potrzebuje więcej uwagi. Staje się delikatniejsza i cieńsza niż wcześniej, wiotczeje i robi się bardziej sucha, może mieć skłonności do przebarwień oraz przybrać poszarzały, zmęczony odcień.

Pielęgnacja skóry po 50. roku życia

Wszystkie te symptomy są objawami osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych oraz mięśni twarzy, pogarsza się również jej ukrwienie. W wyniku wiotczenia skóry twarzy i szyi (wskutek zaniku estrogenu) zmienia się owal twarzy, pojawiają się kurze łapki wokół oczu, bruzdy nosowo-wargowe oraz uwidaczniają się zmarszczki na czole. Choć czasu nie da się cofnąć ani zatrzymać, odpowiednia i systematyczna pielęgnacja może sprawić, że stanie się on bardziej łaskawy.

Pielęgnacja twarzy po 50. roku życia

Kobiety w wieku powyżej 50 lat powinny przede wszystkim dobrać odpowiednie dla wymagań cery preparaty. Zwykły krem do uniwersalnej pielęgnacji już nie wystarczy – niezbędne okażą się kosmetyki przeciwzmarszczkowe, o intensywnym działaniu nawilżającym i odżywczym, których zadaniem jest zaspokojenie potrzeb dojrzałej skóry oraz pogłębienie jest gęstości.

Koniecznością jest odpowiedni krem na dzień, który nie tylko zapewni skórze należytą pielęgnację, ale też ochroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych czy promieniowaniem ultrafioletowym. Natomiast na noc warto zaopatrzyć się w krem regenerujący, który bogaty w liczne substancje odżywcze, zaopatrzy skórę w niezbędne składniki podczas snu.

Oprócz kremów na dzień i na noc w kosmetyczce kobiety dojrzałej powinien znaleźć się również krem pod oczy, i to taki o działaniu liftingującym, który zmniejszy zmarszczki oraz zredukuje worki i obrzęki. Przy pielęgnacji cery dojrzałej warto też stosować odpowiednio dobrane toniki, mleczka oraz – co jakiś czas – maseczki.

W składzie preparatów dla kobiet dojrzałych powinny znaleźć się aktywne składniki, którymi są:

  • koenzym Q10
  • kolagen
  • retinol (witamina A w czystej postaci)
  • kwas hialuronowy
  • witaminy C i E
  • magnez
  • wapń

Substancje te znajdują się również w kosmetykach przeznaczonych dla młodszych pań, ale w mniejszym stężeniu. Wpływają one na jędrność skóry, wymodelują ją, wygładzą oraz poprawią krążenie, utrzymają też w dobrej formie. W dbaniu o dobrą kondycję cery pomogą też skoncentrowane preparaty o wysokim stężeniu aktywnych składników, np. w formie ampułek (dotleniających, przeciwzmarszczkowych, liftingujących) oraz serum.

Pielęgnacja ciała po 50. roku życia

Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji ciała, czyli przede wszystkim systematycznym nawilżaniu. Pomoże to zniwelować przesuszenie i uczucie napięcia oraz dać uczucie relaksu. Warto też dobrać odpowiedni krem do rąk (musi on dobrze natłuścić, odżywić i nawilżyć je), a także do stóp.

Z pomocą w dbaniu o skórę dojrzałą przychodzą zabiegi w gabinetach kosmetycznych (m.in. mezoterapia, mikrodermabrazja, fale radiowe, maseczki z 24-karatowym złotem), dermatologia estetyczna i chirurgia plastyczna. Zaś do naturalnych sposobów zapobiegania procesom starzenia należy z pewnością niskokaloryczna dieta oraz synteza specjalnych białek, tj. sirtuin, które wydłużają życie komórek. Zaobserwowano to również u osób spożywających dużo resweratrolu, czyli polifenolu zawartego w winogronach, czerwonym winie, grapefruitach, borówkach, orzeszkach i in. pokarmach. Związek ten (nawet, gdy nie przestrzega się diety niskokalorycznej) naśladuje działanie sirtuin i spowalnia procesy starzenia się komórek. Ponieważ jest silnym antyutleniaczem, chroni także organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

Autor: Kinga Siedlik

Komentarze do: Pielęgnacja skóry po 50. roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz