Pielęgnacja skóry w sezonie letnim
Lato jest taką porą roku, którą większość z nas wręcz uwielbia. Piękna pogoda, promienie słoneczne, czas błogiego lenistwa... z tym kojarzy nam się sezon letni. Warto jednak oprócz korzystania z dobrodziejstw tej pory roku, zwrócić uwagę na pielęgnację skóry, która latem jest narażona na wiele niebezpieczeństw.
Najważniejszym elementem pielęgnacji jest nawilżenie skóry. W lecie skóra jest narażona na promieniowanie UV, suche powietrze oraz częstsze niż zazwyczaj korzystanie z klimatyzacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawilżenie konieczne jest przy każdym rodzaju cery.
Skóra, nieodpowiednio zaopatrzona w wodę, staje się szorstka, a jej koloryt wygląda niezdrowo. Posiadacze takiej skóry narzekają na dyskomfort objawiający się uczuciem ściągania i pieczenia. W tej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja. W innym wypadku pojawią się dodatkowe zmarszczki. Jak temu zapobiec?
Przede wszystkim nawilżaj od zewnątrz. Odpowiednie kremy nawilżające, dobrane w sposób właściwy do cery, mogą zdziałać cuda. Należy nakładać je codziennie rano i wieczorem. Dodatkowo należy pamiętać o tonizacji. Pozwala ona ulepszyć proces wchłaniania się substancji czynnych zawartych w preparatach. Przez specjalistów polecane są również maseczki nawilżające, które najlepiej stosować dwa razy w tygodniu.
W okresie letnim warto udać się do salonów kosmetycznych, które w tej porze roku oferują bogaty zakres zabiegów kosmetycznych, poprawiających kondycję skóry.
Z punktu widzenia nawilżenia, stosowanie kosmetyków nie jest wystarczające. Organizm latem traci bardzo duże ilości wody, stąd też konieczne jest uzupełnienie jej braków.
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieni słonecznych. Jest to przede wszystkim sezon intensywnego opalania. Któż z nas nie lubi mieć pięknej i zdrowej opalenizny? Choć opalanie posiada niewątpliwie wiele zalet, tj. poprawia humor oraz dostarcza witaminy D, to jednak może mieć fatalne skutki dla skóry.
Przy opalaniu należy zwrócić uwagę na właściwe kosmetyki, które powinny być dobrane do karnacji. Osoby z jasną karnacją mają skłonność do opalania się na odcień różowy, a tym samym są podatne na poparzenia. Nie wolno tego ignorować. Słońce jest jak najbardziej wskazane, ale w odpowiednich dawkach. Osoby, dla których jest ono szczególnie groźne, powinny wybierać kosmetyki z wysokim filtrem (SPF 26). Dzięki temu na skórze zamiast oparzeń, pojawi się upragniona opalenizna.
Zobacz również:
Przy średniej karnacji należy używać kosmetyków z umiarkowanym filtrem, z faktorem 16 na początek. Wraz z upływem czasu można wymienić filtr na niższy. Przy ciemnej karnacji wystarczające są preparaty z niskim filtrem, SPF 10. Tutaj warto wspomnieć, że zachodzi konieczność używania preparatów ochronnych przed każdorazową ekspozycją na słońce.
Poza tym należy unikać słońca w godzinach 11-13, gdyż jest ono wtedy szczególnie silne, a skóra wyjątkowo mocno narażona. Należy w sposób umiejętny dawkować skórze czas opalania. Pozwala to zapobiec oparzeniom.
A co po opalaniu?
Po skorzystaniu z dobrodziejstw słońca, należy zadbać o kondycję skóry. Warto skorzystać z dostępnych preparatów po opalaniu. Są one bogate w substancje kojące ewentualne podrażnienia. Niektóre zawierają mentol, który zapewnia uczucie przyjemnego chłodzenia. Należy zwrócić uwagę, by preparaty po opalaniu były wzbogacone w składniki nawilżające naskórek. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia utrzymania nabytej opalenizny i zregenerowania naskórka. Osoby, które chcą przedłużyć opaleniznę, powinny sięgać po preparaty zawierające masło kakaowe lub wyciągi z orzechów.
Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacji skóry latem
- Pij wodę mineralną
- Stosuj kosmetyki nawilżające
- Uważaj z opalaniem
- Uważaj na grzybicę stóp
- Zwróć uwagę na wirus opryszczki latem