Przeszczepianie włosów
Zdrowe, gęste i błyszczące są powodem do dumy, bo niewątpliwie dodają uroku każdemu człowiekowi. Włosy uznawane są w naszej kulturze za atrybut atrakcyjności, dlatego ich brak spowodowany łysieniem staje się dla nas problemem. Wtedy szukamy skutecznego sposobu, który sprawi, że czupryna na głowie znowu będzie bujna. Tutaj z pomocą przychodzi medycyna i zabieg przeszczepiania włosów.
Wypadanie włosów jest naturalnym i stałym procesem, który dotyczy wszystkich ludzi. Każdego dnia tracimy około 50-150 włosów. Jest to zjawisko fizjologiczne, związane z aktualną fazą cyklu wzrostu włosa. Jednak kiedy dochodzi do zaburzenia tego procesu, polegającym na zachwianiu równowagi między wypadaniem włosów a ich odrostem, mówimy wtedy o łysieniu.
Włosy z głowy
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Można je podzielić na dwa rodzaje: okresowe lub uwarunkowane genetycznie. W pierwszym utrata włosów może być następstwem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, takich jak stres, poród, zmęczenie, operacje w znieczuleniu ogólnym, zatrucie metalami ciężkimi, stosowaniem niektórych leków. W tym przypadku, kiedy sytuacja wróci do normy, poprawia się również stan włosów. Gorzej jest, jeśli przyczyną łysienia są uwarunkowania genetyczne. 98% przypadków łysienia to tzw. łysienie typu męskiego - uzależnione od genu łysienia i testosteronu -męskiego hormonu. Kobiety także tracą włosy w wyniku łysienia typu męskiego, ale w mniejszym stopniu, gdyż mają bardzo małe ilości testosteronu. Niestety włosy utracone w wyniku łysienia o podłożu genetycznym już nie odrosną. Nie pomogą specjalne zabiegi, zmiana nawyków żywieniowych. Jedynym ratunkiem jest tutaj przeszczep włosów.
Zobacz również:
Włos się zjeży na głowie
Przeszczepianie włosów jest jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem. Zabieg polega na przenoszeniu zdrowych cebulek włosów, pobranych najczęściej z tyłu głowy, w miejsca łysiejące. Przeszczepiane są fragmenty skóry, tzw. mikrografty, które nie przekraczają powierzchni 1mm kwadratowego i zawierają od jednej do trzech cebulek włosowych. Do przeszczepu pobiera się włosy niezagrożone wypadaniem, dzięki temu w nowym miejscu pozostaną do końca życia. Kluczowym etapem całej operacji jest czas do trzech dni po zabiegu - wtedy przeszczepione cebulki na dobre zakorzeniają się w nowym miejscu. W tym czasie należy szczególnie uważać na skórę głowy i nie narażać jej na otarcia, zadrapania oraz wszelkie urazy mechaniczne. Efekt widoczny jest już po trzech miesiącach, bo tyle trwa powrót aktywności przeszczepionych mieszków włosowych. Po roku od zabiegu włosy osiągną długość ok. 9 - 12 cm.
Bezpieczny i skuteczny
Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jak podkreśla Juliusz Prandecki, specjalista zajmujący się przeszczepianiem włosów z Kliniki Przeszczepiania Włosów (www.przeszczepianiewlosow.pl), który dokonał już 7000 transplantacji włosów osobom w całej Polsce - Zabieg jest w 100% skuteczny. Jednak musi być odpowiednio przeprowadzony, a wcześniej przygotowany. Zanim przystąpi się do transplantacji należy przeprowadzić dokładną konsultację, podczas której sprawdza się ile zdrowych włosów pozostało pacjentowi. Dzięki temu można oszacować jaką ilość mieszków włosowych można przenieść w inne miejsce.
Tego typu operacje są całkowicie bezpieczne i rekomendowane osobom, które utraciły włosy w wyniku poparzenia lub częściowej utraty włosów po naświetlaniu. Operację odradza się osobom dotkniętym ciężkimi chorobami ogólnymi, a także tym, które mają stan zapalny skóry głowy. Zabieg nie jest możliwy u osób, które mają niedostateczną ilość włosów do pobrania, a co za tym idzie u całkowicie łysych.
Komentarze do: Przeszczepianie włosów (1)
przeszczepianie włosów
1Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu... pokaż całość