Regeneracja włosów zniszczonych
Skażone środowisko, dym nikotynowy, ostre słońce, mróz, klimatyzacja, farbowanie czy destrukcyjna stylizacja (używanie prostownicy, lokówki, suszarki) szkodzą włosom doprowadzając je do ruiny. Zniszczone włosy tracą swoją elastyczność, a ich łuski, które powinny przylegać są mocno odchylone i połamane. Skutkiem zniszczonych włosów jest utrata blasku, zmatowienie, utrata wilgoci (w szczególności na końcówkach), szorstkość, a także podatność na plątanie czy nadmierne przesuszenie.
Chcąc zregenerować zniszczone włosy warto zacząć od wizyty u fryzjera celem podcięcia najbardziej zniszczonych końcówek, a w domowym zaciszu wytoczyć poważną artylerię i z pomocą ogólnodostępnych kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i domowych sposobów zacząć intensywną regeneracje.
Jednym z ważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego szamponu i odżywki - najlepiej z tej samej serii, które pomogą odbudować nasze włosy. Należy mieć na uwadze, że przy wyborze szamponu należy się kierować jego przeznaczeniem i wybierać te przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Szampony i odżywki przeznaczone do włosów zniszczonych powoli, aczkolwiek skutecznie odbudowują ich strukturę i zapobiegają nadmiernemu plątaniu - w efekcie znika problem z rozczesywaniem włosów, a ochronne składniki (m.in. polimery) tworzą niewidoczny filtr, chroniąc delikatną strukturę włosa.
Maski regenerujące włosy powinny znaleźć swoje miejsce w łazience u każdej osoby posiadającej zniszczoną czuprynę, gdyż nie tylko wygładzają powierzchnię włosa, ale także dzięki skoncentrowanym składnikom (np. keratyna) odbudowują ich strukturę. Należy pamiętać, że maski do włosów należy stosować 2-3 razy w tygodniu, dlatego też osoby myjące głowę codziennie powinny mieć ten fakt na uwadze i pomiędzy kolejnym zastosowaniem maski używać lekkiej odżywki do spłukiwania, aczkolwiek również przeznaczonej do włosów zniszczonych. Przy regularnym stosowaniu masek zniszczona czupryna zregeneruje się po około 3 miesiącach.
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, iż pomimo zniszczonych włosów muszą dbać o ich wygląd - szkoła, randka czy praca, to miejsca publiczne, gdzie stosowna fryzura jest obowiązkowa. Przesuszona i zniszczona czupryna nie powinna być stylizowana kosmetykami, które nie są przeznaczone do tego typu włosów! Trzeba pamiętać, że niezależnie pianki, żele czy lakiery nie powinny zawierać w sobie szkodliwego alkoholu i mają cechować się właściwościami wygładzającymi, aby uniewidocznić puszące się włosy i poszarpane, rozdwojone końcówki.
Zobacz również:
W o wiele trudniejszej sytuacji są osoby, których włosy są suche niczym siano na końcach, a przetłuszczają się u nasady. Nie bacząc na tą anomalię należy swoją czuprynę pielęgnować przy pomocy kosmetyków do włosów przetłuszczających się (szampon + odżywka), a na końcówki nakładać np. serum regenerujące, które wciera się po osuszeniu umytych włosów.
Przy zniszczonej czuprynie powinno unikać się częstego farbowania włosów i wykonywania trwałej ondulacji, bowiem zawarty w farbach amoniak czy też w płynie do trwałej - woda utleniona mają destrukcyjny wpływ na włosy - ich silne właściwości żrące potrafią nawet je spalić! Jeżeli na uprzednio farbowanej czuprynie pojawi się znaczny i nieestetyczny odrost ograniczmy się do zafarbowania jedynie jego - nie rozprowadzajmy farby na całych włosach, nie mniej jednak pamiętajmy, aby nakładać ten sam kolor farby, którym były uprzednio potraktowane włosy.
Babcine metody regeneracji włosów
Oprócz nowoczesnych sposobów walki z przesuszonymi i zniszczonymi włosami istnieje jeszcze szereg metod tradycyjnych, które nieraz już udowodniły swoją wyższość nad drogimi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Te skuteczne sposoby stosowały już nasze babki i prababki i po dziś dzień cieszą się uznaniem wielu z nas.
Piwna maska
Aby zregenerować zniszczoną czuprynę wystarczy pół szklanki letniego piwa wymieszać z jednym żółtkiem i rozprowadzić na włosach. Po 20 minutach dokładnie spłukać.
Oliwa z oliwek
Oliwa oprócz właściwości odbudowujących przeciwdziała również wypadaniu włosów. Wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki oliwy z oliwek z żółtkiem (w przypadku długich włosów podwoić składniki). Po rozprowadzeniu mieszanki na włosach dodatkowo nakryć ręcznikiem - zmyć po 30 minutach ciepłą wodą rozcieńczoną sokiem z cytryny.
Drogocenny olej rycynowy
Olej rycynowy ma zbawienne działanie na uszkodzoną strukturę włosów - regeneruje je przywracając im zdrowy wygląd. Wystarczy podgrzać 2-3 łyżki oleju rycynowego, po czym wcisnąć do niego sok z połowy cytryny. Maskę nakładamy na włosy, zawijamy ręcznikiem i po 30 minutach spłukujemy i myjemy włosy szamponem.
Zioła - dobre na wszystko
Wzmocnić i zregenerować włosy można również poprzez regularne stosowanie ziołowych płukanek. Aby przygotować jedną z popularniejszych potrzebujemy: 3 łyżki tymianku, 3 łyżki pokrzywy, 2 łyżki łopianu, oraz 2 łyżki nasturcji (wszystkie zioła są do nabycia w postaci suszonej w aptekach i sklepach zielarskich). Mieszankę ziół zalewany litrem wody i gotujemy przez około 20-25 minut. Po wystudzeniu płuczemy uprzednio umyte włosy.
Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl