Rogowacenie okołomieszkowe - jak pozbyć się krostek z ramion?
Rogowacenie okołomieszkowe (keratosis pilaris) to łagodna choroba skóry polegająca na nieprawidłowym rogowaceniu naskórka. Z wyglądu przypomina „gęsią skórkę”, jest sucha i szorstka, a czasami zaczerwieniona, dlatego czasami potocznie nazywa się ją „tarką”. Najczęściej występuje na tylnych i bocznych częściach ramion, ale również udach, a nawet twarzy, zwykle w okolicy brwi.
Przyczyny rogowacenia okołomieszkowego
Choroba ta może być dziedziczna albo spowodowana niedoborem witaminy A. Wiąże się z nadmiernym wysuszeniem skóry. Za przyczyny uważa się również atopię, zaburzenia endokrynologiczne oraz naczynioworuchowe.
Jak się pozbyć krostek na ramionach - dieta
Najważniejsze jest złuszczanie, nawilżanie i odpowiednia dieta. Witamina A odpowiada za prawidłową czynność tkanki nabłonkowej, pomaga skórze w zachowaniu nawilżenia, a co za tym idzie, elastyczności i miękkości. Bogate w witaminę A są takie produkty spożywcze jak masło, tłuste mleko, śmietana, sery żółte, tran, wątróbka, marchew, brokuły, szpinak, jarmuż, awokado.
Zobacz również:
Warto również wzbogacić swoją dietę w witaminę C, niezbędną w syntezie kolagenu. Ją znaleźć można w aceroli, truskawkach, owocach cytrusowych, owocach dzikiej róży, kiwi, czarnej porzeczce, zielonych warzywach liściastych, natce pietruszki, szczypioru i innych. Również siemię lniane pomoże natłuścić skórę i odbudować jej naturalną barierę ochronną.
Jak się pozbyć krostek na ramionach - złuszczanie
Znaczną poprawę wyglądu skóry uzyskamy dzięki peelingom – specjalnymi preparatami lub szorstką rękawicą. Ważne jest jednak, żeby nie przesadzić, bo nadmierne podrażnienie skóry może prowadzić do nasilenia choroby. Najskuteczniejsze na twarzy będą peelingi medyczne, zaś na rękach – mikrodermabrazja.
Jak się pozbyć krostek na ramionach - nawilżenie
Kupując krem nawilżający warto jest zwrócić uwagę na jego skład. Do pielęgnacji suchej skóry i walki z rogowaceniem warto kupić krem zawierający: kwas salicylowy o stężeniu 2% (ułatwia oddzielanie się nawarstwionych rogowaceń), 20% mocznik (intensywnie nawilża i zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka), alantoinę (przyspieszy gojenie uszkodzonej skóry), panthenol (łagodzi podrażnienia), masło shea (nie tylko nawilży, ale i zapewni naturalną ochronę skóry).
Autor: Justyna Latkovska
Komentarze do: Rogowacenie okołomieszkowe - jak pozbyć się krostek z ramion?