Szukaj

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Podziel się
Komentarze0

Każdego poranka to samo. Chwytasz za grzebień i... no właśnie. Twoje włosy znów są przetłuszczone? Nieestetycznie posklejane? Wczorajsze, wieczorne mycie pasm po raz kolejny okazało się daremne? Nie martw się. Po pierwsze bowiem, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że w rzeczywistości czynnikiem warunkującym przetłuszczanie się pasm jest czynnik genetyczny.



Po drugie zaś pamiętaj, że w myśl starego przysłowia „nie taki diabeł straszny jak go malują” również problem nawet najbardziej przetłuszczających się kosmyków, w XXI wieku znajdzie skuteczne rozwiązanie. Zanim jednak przejdziemy do omówienia skutecznych sposobów walki z nadmiernym przetłuszczaniem się pasm, warto bliżej poznać „wroga", tak, więc zgłębić przyczyny wywołujące omawiane zjawisko nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Nasze kosmyki stają się lepkie i nieestetycznie posklejane na skutek wydzielania przez gruczoły łojowe nadmiernych ilości łoju skórnego, zwanego również „sebum". Ten naturalny lubrykant skóry wszystkich żyjących na ziemi ssaków, w tym i człowieka, pierwotnie ma na celu zapewnienie skórze miękkości, a ponadto utworzenie na jej powierzchni ochronnej warstwy antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej. Niemniej w przypadku, kiedy to organizm wytwarza zdecydowanie zbyt duże ilości łoju skórnego, nasze włosy wyglądają na „przyklapnięte", a ich efekt wizualny pozostawia wiele do życzenia. Poza tym warstwa sebum niczym magnez przyciąga do siebie wszelkiego rodzaju bród i kurz, który stanowi nie lada pożywkę dla mikroorganizmów. W ten prosty sposób stajemy się więc narażeni nie tylko na nieestetyczny wygląd, ale również na możliwość wystąpienia chorób skóry takich jak chociażby grzybice czy nie przyjemny świąd. Naturalnie należy zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją czynniki mogące w bezpośredni sposób oddziaływać na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych skóry głowy. Do takowych zaliczamy więc wspomniane już uwarunkowania genetyczne, niemniej mogą być to również (w przypadku kobiet) wahania hormonalne wywołane na przykład zbliżającym się okresem menopauzy czy też stanem ciąży. Ponadto duże znaczenia w przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów ma również stres. Omówione powyżej czynniki w znacznej mierze są od nas niezależne i nie mamy bezpośredniego wpływu na możliwość ich kontroli. Istnieje jednak cały szereg czynników, które także w niebagatelnym stopniu przyczynić mogą się do nadmiernego przetłuszczania naszych włosów, a nad którymi to właśnie my mamy pełną kontrolę. Do takowych zaliczamy, więc przede wszystkim dietę obfitującą w zbyt duże ilości tłuszczy, niedostateczny poziom higieny, czy też zbyt intensywne masowanie bądź szczotkowanie włosów, a co za tym idzie - pobudzanie do pracy gruczołów skóry.


Jak w takim razie pielęgnować przetłuszczające się pasma by na dłużej zachowały czystość, świeżość i piękny, estetyczny wygląd?

Przede wszystkim nie wolno nam zaniedbywać podstawowych zasad higieny osobistej. Nie prawdą jest, iż zbyt częste mycie włosów przyczyni się do ich nadmiernego przetłuszczania. Takie zachowanie może mieć miejsce tylko w jednym przypadku, a mianowicie, kiedy zabieg pielęgnacyjny przeprowadzony został w sposób niewłaściwy. Do rażących błędów dochodzi więc w momencie użycia wody o zdecydowanie zbyt wysokiej temperaturze czy też intensywnego pocierania skóry głowy. Pamiętajmy zatem, by podczas zabiegu mycia dokonywać oczyszczenia samych włosów, nie zaś skóry głowy, gdyż taki masaż tylko dodatkowo pobudzi do produkcji, i tak już nad aktywne, gruczoły łojowe. Ponadto z całą pewnością warto zainwestować w odpowiednio dobrane do naszych potrzeb kosmetyki. Polecane są zwłaszcza delikatne szampony do częstego stosowania, których receptury wzbogacone są dodatkowo o wyciągi i ekstrakty z ziół takich jak na przykład: chmiel, aloes, rumianek czy też słonecznik. Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o odżywieniu pasm. Godne polecenia jest, więc używanie odżywek czy balsamów, niemniej wyłącznie tych, których użycia wymagać będzie od nas późniejszego spłukania. A dlaczego? Otóż samo pozostawienie „ciężkiej" odżywki na przetłuszczających się włosach, może przyczynić się do dodatkowe obciążenie kosmyków, pogłębiając tym samym wrażenie „oklapnięcia" pasm. Godnym polecenia rozwiązaniem problemu włosów przetłuszczających się jest także stosowania specjalnie przygotowanych, domowych płukanek. Raz w tygodniu możemy więc zafundować naszym włosom najpopularniejszą chyba, płukankę cytrynową. A jak przygotować ten typ kosmetyku? Otóż wystarczy, że po umyciu włosów, pozostałości piany spłuczemy po prostu letnią wodą z zwartością soku z połowy świeżo wyciśniętej cytryny. Taki zabieg dodatkowo przyczyni się do odżywienia i wzmocnienia włosów, jak również oddziaływać będzie na regulację poziomu wydzielanego przez skórę głowy sebum.


Osoby obdarzone ciemnym kolorem pasm mogą zastosować również płukankę z pokrzywy (odradzaną jednak blondynom, gdyż właściwości pokrzywy mogą przyczynić się do zmiany koloru włosów na ciemniejszy).Do wykonania płukanki z pokrzywy niezbędna będą więc nam garść liści pokrzywy. Zioło to wystarczy jedynie zagotować i pozostawić pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie wystarczy już tylko odcedzić napar i wystudzonym płukać uprzednio umyte włosy.

Jeśli kosmyki, prócz problemu przetłuszczania wykazują także tendencję do nadmiernego wypadania, możemy pokusić się o sporządzenie tak zwanej wody z hamamelisem. Do jej przygotowania potrzebne będzie nam kilka kropel eterycznego olejku z melisy, 50ml nalewki sporządzonej z liści brzozy jak i 150ml wody z hamamelisu. Olejek z melisy należy rozpuścić w nalewce z liści brzozy, po czym dolać wodę z hamamelisu. Tak przygotowaną miksturę umieszczamy w specjalnej buteleczce zaopatrzonej w rozpylacz i aplikujemy na włosy z odległości około 15 centymetrów. Warto dodać, że kuracja oparta na wodzie z hamamelisu dodatkowo przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych skóry.



Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl


Komentarze do: Sposoby na przetłuszczające się włosy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz