Szukaj

Trądzik - metody leczenia

Podziel się
Komentarze648

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, wymagającą długotrwałego leczenia. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia trądziku. Zmiany trądzikowe powstającą w mieszkach włosowych, które są zatykane przez nadmiernie wydzielany łój. Zmiany skórne najczęściej występują na twarzy, plecach, ramionach oraz na klatce piersiowej.

Trądzik - metody leczenia

Chcąc całkowicie wyleczyć trądzik, należy najpierw udać się do dermatologa. On oceni stan cery i zaplanuje całe leczenie. Trzeba pamiętać, że trądzik to choroba, której towarzyszą stany zapalne w postaci ropnych wykwitów. W związku z tym, nie leczony trądzik może pozostawić na skórze nieestetyczne i trwałe przebarwienia.

Najpopularniejsze preparaty stosowane w leczeniu trądziku

Wybór metody leczenia zależy od postaci trądziku. Łagodne zmiany skórne wymagają jedynie leczenia miejscowego, w przypadku ciężkich stosuje się leczenie skojarzone - zewnętrzne oraz ogólne. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się antybiotyki, izotretinoinę oraz witaminy o działaniu przeciwłojotokowym.

Najczęściej stosowane środki przeciwtrądzikowe to:

Nadtlenek benzoilu

Jest to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu trądziku. Działa podobnie jak kwasy, jednak oprócz tego, że skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek, to dodatkowo jeszcze go nawilża i reguluje wydzielanie sebum. Istnieją również preparaty nadtlenku benzoilu z dodatkiem siarki, imidazoli, hydroksychinolonu, kwasu glikolowego oraz mleczanu cynku.

Antybiotyki

Są jedną z metod leczenia trądziku, stosowaną od wielu lat. Spośród wielu dostępnych na rynku antybiotyków zwalczających trądzik najpopularniejsza jest tetracyklina. Zalecana dawka dobowa to 1 g, podawany w dwóch dawkach. Zaleta tego leku jest jego niska cena, stosunkowo szybka skuteczność i brak efektów ubocznych nawet przy długotrwałym stosowaniu. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne, miejscowa antybiotykoterapia jest szczególnie wskazana w przypadku trądziku grudkowo - krostkowego. Ograniczeniem do stosowania tej metody jest częste występowanie oporności bakterii oraz bardzo rzadko - reakcji alergicznych.

Kwas azelainowy

Jest często stosowany w terapii miejscowej trądziku, zazwyczaj jako składnik kremów. Charakteryzuje się wielokierunkowym mechanizmem działania: poza właściwościami przeciwbakteryjnymi wykazuje aktywność keratolityczną i przeciwzaskórnikową. Dzięki hamowaniu melanogenezy znajduje zastosowanie w usuwaniu przebarwień pozapalnych. Jego skuteczność jest porównywalna z innymi preparatami do stosowania miejscowego.

Retinoidy

Są coraz częściej stosowane w miejscowym leczeniu trądziku. Należy tu wymienić następujące substancje: tretynoinę (kwas witaminy A, kwas all-trans witaminy A), izotretynoinę (kwas 13-cis witaminy A) oraz ostatnio wprowadzone adapalen i tazaroten. Działanie retinoidów polega na normalizacji procesów złuszczania w obrębie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych, umożliwieniu ewakuacji wydzieliny gruczołów i w efekcie na znacznym ograniczeniu komedogenezy.

Pochodne witaminy A

Stały się przełomem w leczeniu trądziku. Kwas 13-cis witaminy A, czyli izotretynoiny (Roaccutane, Accutane) ma wielokierunkowy mechanizm działania. Poza działaniem keratolitycznym i przeciwłojotokowym (dodatkowo zmniejsza wymiary gruczołów łojowych), wywiera efekt przeciwzapalny (hamując chemotaksję leukocytów) oraz przeciwbakteryjny. Terapię można rozpocząć dopiero po wykluczeniu ciąży.

Izotretynoina wykazuje duże działanie teratogenne. Lek należy stosować w dawce 0,5 - 1,0 mg/kg/dobę do łącznej dawki przynajmniej 120 mg/kg masy ciała. Przy takim dawkowaniu terapia trwa ok. 4 - 7 miesięcy. W czasie leczenia, ze względu na zmniejszenie łojotoku i znaczne wysuszenie skóry, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych leków miejscowych przeciwtrądzikowych. Po ustąpieniu zmian chorobowych zaleca się kontynuować terapię przez kolejne 2 miesiące. W razie konieczności można kurację powtórzyć po 6 miesiącach.

Metoda leczenia trądziku - profilaktyka

Bardzo często skutkiem ubocznym leczenia trądziku jest wysuszenie i podrażnienie skóry w wyniku stosowanych leków. W takim wypadku należy unikać mydła i stosować specjalne emulsje do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej. Preparaty tego typu są dostępne w aptece bez recepty. Jednak wskazana jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem w celu wyboru najodpowiedniejszego preparatu do pielęgnacji i mycia twarzy podczas leczenia trądziku.

W przypadku niekorzystnego wpływu wody na cerę należy stosować odpowiednie emulsje, które czyszczą skórę bez potrzeby używania wody. Powinny być to produkty, które nie zatykają porów. Po umyciu twarzy należy nakładać odpowiednie kremy nawilżające przeznaczone do skóry wrażliwej.