Szukaj

Trądzik, nie taki młodzieńczy

Podziel się
Komentarze6

Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.


Tłusta cera ze skłonnością do wyprysków, uciążliwe zaskórniki, stale pojawiające się zapalne grudki, bolesne krostki i ropne torbiele. Jeśli zaobserwowałaś występowanie któregoś z tych objawów na skórze twarzy, pleców lub dekolcie, najprawdopodobniej cierpisz na trądzik pospolity. Nawet, jeśli jesteś już w wieku, w którym powinnaś raczej walczyć z pierwszymi oznakami starzenia, trądzik może pojawić się także u Ciebie. Wbrew powszechnym opiniom zmagają się z nim bowiem nie tylko bardzo młode osoby. Dlatego też jeśli zaobserwujesz u siebie oznaki trądziku, należy podjąć jak najszybciej kurację i rozpocząć odpowiednią pielęgnację, ponieważ pamiątką po niewyleczonych zmianach skórnych będą trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

Skąd się bierze pryszcz?


Za powstawanie zmian skórnych odpowiedzialne jest wzmożone wydzielanie łoju, które zatyka ujścia mieszków włosowych, tzw. porów. Namnażające się bakterie występujące na powierzchni skóry podrażniają ją, tworząc w ten sposób stan zapalny. Trądzik to choroba, która dotyka ok. 15% populacji, szczególne jej nasilenie przypada na okres dojrzewania. U prawie 80% osób jego objawy ustępują przed 24 rokiem życia, reszta zmaga się  z niedoskonałościami cery jeszcze przez długie lata. Trądzik tak naprawdę może pojawić się w każdej chwili i w każdym wieku.

Przyczyną utrzymujących się lub nawracających zmian skórnych powyżej 30 roku życia  są najczęściej wahania hormonalne, spowodowane choćby ciążą, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, menopauzą lub chorobami takimi jak zespół policystycznych jajników – mówi lek. med. Agnieszka Kujawska, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED - Wszelkie niewyleczone stany zapalne mogą także powodować pojawienie się objawów trądziku Dlatego też warto udać się do odpowiedniego specjalisty, aby wykluczyć zapalenie w obrębie zębów, migdałków czy jajników – dodaje ekspert. Wielu lekarzy jest zdania, że za problemy skórne u osób po 30-tce odpowiedzialny jest niezdrowy tryb życia.


Wysoki poziom stresu zaburza działanie przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wydzielanie androgenów, które są głównym sprawcą trądziku. Z kolei zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy czy twarda woda wysuszają cerę, zmuszając ją do wzmożonej produkcji łoju. Nie bez znaczenia są także nasze geny. Jeśli Twoi rodzice borykali się z problemami skórnymi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ciebie także to spotka. Co istotne, trądzik potrafi pojawić się także po stosowaniu niektórych leków takich jak kortykosterydy czy środki na padaczkę. Powodów jego występowania może być wiele, dlatego tak istotna jest wizyta u dermatologa, który po wywiadzie i obserwacji ustali jego przyczynę lub skieruje na nas dodatkowe badania.

System skojarzony

Najlepsze efekty przy leczeniu trądzikowych zmian skórnych przynosi połączenie kuracji farmakologicznej z zabiegami kosmetycznymi, czyli terapia tzw. systemem skojarzonym. Dlatego wybierając odpowiedni gabinet warto szukać miejsca, w którym możemy skorzystać z fachowej porady zarówno dermatologa, jak i kosmetologa. Zasadniczo walka z trądzikiem przebiega dwufazowo. Najpierw należy unormować produkcję łoju, zwężyć pory, zmniejszyć rogowacenie, a także regularnie oczyszczać skórę. – Jako jeden z zabiegów wspomagających leczenie trądziku polecam zazwyczaj fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL. Zabieg ten działa antybakteryjnie, obkurcza pory i nawilża skórę.


Co więcej, pomaga usunąć drobne zmarszczki i stymuluje produkcję kolagenu - mówi Paulina Sójka, kosmetolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. – Na zmniejszenie łojotoku wpływ mają również zabiegi mikrodermabrazji oraz peelingi medyczne. Ścieranie kolejnych warstw naskórka oczyszcza i wygładza cerę, a także zmniejsza widoczność blizn i przebarwień potrądzikowych – dodaje specjalista. Po zakończonej kuracji farmakologicznej jeśli chcemy pozbyć się nawet bardzo głębokich i szpecących blizn, warto skorzystać z zabiegu laserem Fraxel. To obecnie najbardziej skuteczna metoda na usunięcie defektów skóry. Działanie lasera opiera się na emisji mikroskopijnych wiązek światła, które uszkadzają tkankę podskórną, następnie zmuszając ją do regeneracji. W ciągu kilku dni po zabiegu trzeba przygotować się na lekkie zaczerwienienie twarzy i obrzęk, które można ukryć pod makijażem. Dla uzyskania optymalnego efektu zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów.

Bez lekarza ani rusz

Walka z trądzikiem to często długotrwały proces, dlatego też rozpoczynając kurację nie powinniśmy oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Warto za to uzbroić się w cierpliwość, bo nawet zaleczone objawy potrafią nawracać, a cały proces powrotu do zdrowia trwa minimum pół roku. Wizyta w gabinecie dermatologicznym będzie niezbędna, aby ustalić typ zmian trądzikowych, ich przyczynę i stopień nasilenia, które przesądzają o wyborze odpowiedniej terapii.

Leczenie głównie opiera się na przepisaniu środków farmakologicznych, dermatolog może też nadzorować zalecone zabiegi kosmetyczne, doradzić właściwą pielęgnację czy dietę. – W zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię, retinoidy lub terapię hormonalną – mówi Agnieszka Kujawska z DER-MED. – Leczenie może odbywać się miejscowo z pomocą maści i kremów, które normują produkcję łoju, likwidują zaskórniki i zapobiegają stanom zapalnym lub doustnie przyjmowanymi środkami. Oprócz terapii wskazana jest także odpowiednia pielęgnacja, która pomoże oczyścić i nawilżyć skórę.

Komentarze do: Trądzik, nie taki młodzieńczy (6)

paweł-gaweł
paweł-gaweł 22-03-2016 16:05

Co na trądzik?

6

Mam 32 lata i co chwile, na twarzy, pojawiają mi się niewielkie pryszcze. Wydaje mi się, że stan mojej skóry nie jest aż tak poważny, żebym musiał iść z tym do lekarza. Chciałbym się dowiedzieć co stosować na trądzik żeb... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze