Wakacyjne grzeszki przeciw urodzie
Dziewczyny lubią brąz, chociaż nie zawsze to samo można powiedzieć o naszej skórze. Przesuszenia i podrażnienia na skutek intensywnej ekspozycji słonecznej to nie jedyne „pamiątki”, które fundujemy sobie podczas wakacji. Poniżej przedstawiamy najczęstsze urodowe grzeszki i sposoby, jak im przeciwdziałać.
Sucha jak wiór
Słona morska woda, słońce i wysokie temperatury sprawiają, że skóra staje się przesuszona i podrażniona. Do tego dochodzi spadek jędrności, napięcia i głębiej zaznaczone zmarszczki. Promieniowanie słoneczne, zwłaszcza UVA, przenika aż do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadza DNA komórek. - Nie tylko przysparza zmarszczek, przyspiesza proces fotostarzenia się skóry, ale odpowiada też za alergie słoneczne i pojawienie się przebarwień. W skrajnym przypadku prowadzi do powstawania zmian nowotworowych - tłumaczy dermatolog dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.
Co robić?
W domu: Najważniejsza jest profilaktyka (SPF 50 i UVA), stosowanie kosmetyków odbudowujących warstwę lipidową naskórka (emolienty), łagodzących: z wodą termalną, alantoiną. Uzupełnienie może stanowić suplementacja: tabletki z kwasem hialuronowym (np. Biocell, HialuCell); W gabinecie: Zaleca się zabiegi mezoterapii z kwasem hialuronowym, antyoksydantami, oligoelementami.
Hormony + słońce = przebarwienia
W większości przypadków plamy posłoneczne powstają na skutek reakcji, w jakie wchodzą promienie słoneczne i preparaty zawierające hormony (zastępcza terapia hormonalna, tabletki antykoncepcyjne), kosmetyki z retinolem, kwasami AHA (alfahydroksykwasy, tzw. kwasy owocowe), niektóre leki (np. antybiotyki). Ryzyko przebarwień wzrasta w przypadku kobiet, u których plamy posłoneczne już się pojawiły, które notoryzcnie zapominają o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej lub mają predyspozycje genetyczne. Pocieszający może być fakt, że przebarwienia to powszechny kobiecy problem - skarży się na nie 35% kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90% z grupy pań po pięćdziesiątce.
Zobacz również:
Co robić?
W domu: Profilaktycznie prze cały rok stosuj kremy z filtrem (SPF 50), pomogą dermokosmetyki rozjaśniające skórę.
W gabinecie: Zabiegi rekomendowane na przebarwienia to peelingi medyczne (np.TCA, glikolowy, kojowy), Cosmelan, Dermamelan i laseroterapia.
Pięta…a nawet stopa Achillesa
Lato zdecydowanie nie służy stopom - klapki i sandały nasilają przesuszenie pięt, kolorowe lakiery do paznokci odbarwiają płytkę, a miejskie kąpieliska zwiększają ryzyko infekcji skórnych. O grzybicę czy zakażenie bakteryjne szczególnie łatwo, gdy stopy są zrogowaciałe i popękane. Mikrouszkodzenia naskórka to wrota do infekcji. Niepokojące objawy to swędzenie, łuszczący się naskórek, pęknięcia, pęcherze, zmiany na paznokciach. W tej sytuacji nie obędzie się bez wizyty u dermatologa - Poza leczeniem, w przypadku grzybicy niezwykle ważna jest odpowiednia higiena - mówi dr Agnieszka Bliżanowska. - Zabronione jest używanie przez domowników tych samych ręczników, przyrządów do pedicure, chodzenie boso po dywanie, czy pożyczanie sobie obuwia.
Co robić?
W domu: Zapobiegaj - natłuszczaj i nawilżaj skórę, wybieraj preparaty z mocznikiem, przed wizytą na basenie zabezpiecz stopy kremem przeciwgrzybicznym, używaj podkładu pod ciemny lakier do paznokci. W gabinecie: Sprawdzi się dobrana indywidualnie terapia: regeneracyjny zabieg na stopy, likwidujący zmarszczki i efekt „kościstych” stóp (np. mezoterapia z koktajli witaminowych z dodatkiem kwasu hialuronowego; leczenie stanów chorobowych.
Wakacje, ale nie od leczenia
Urlop? Jak najbardziej, ale nigdy od leczenia, zwłaszcza tak kłopotliwej przypadłości, jaką jest trądzik. Niestety pod wpływem opalania, mimo początkowej ulgi, choroba po wakacjach wraca ze zdwojoną siłą. - Słońce powoduje, że skóra staje się grubsza i nasila jej rogowacenie. Efekt – zatykanie porów, powstawanie zaskórników i grudek. Często zdarza się, że leki przyjmowane na trądzik mogą wchodzić w reakcje ze słońcem - mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Z tego względu jedną z podstawowych zasad pielęgnacji skóry trądzikowej latem jest umiarkowane korzystanie ze słońca i stosowanie fotoprotekcji.
Co robić?
W domu: Stosuj kremy z filtrem (SPF 50), dermokosmetyki z kwasem azaleinowym lub salicylowym. Unikaj na słoncu preparatów z kw glikolowym W gabinecie: Leczenie można uzupełnić o peelingi medyczne, delikatne zabiegi oczyszczania Jet Peel.
O WELLDERM
Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm to gabinet medyczny zapewniający terapię chorób dermatologicznych oraz zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Medyczną ofertę Centrum uzupełniają profesjonalne usługi kosmetyczne o działaniu leczniczym, pielęgnującym i upiększającym. O komfort każdego pacjenta Centrum dba zespół doświadczonych lekarzy i specjalistów, a wszystkie zabiegi wykonywane są pod ścisłą kontrolą dermatologa, gwarantując tym samym bezpieczeństwo i wysoką jakość. Centrum WellDerm korzysta z nowoczesnego sprzętu i najnowszych technologii.
Komentarze do: Wakacyjne grzeszki przeciw urodzie