Blisko 3/4 Polaków (67 proc.) nie potrafi wymienić żadnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej - pokazują wyniki badań TNS OBOP przeprowadzone we wrześniu 2008 roku w ramach kampanii edukacyjnej „Świadome piękno” zainicjowanej przez firmę Q-MED. Jednocześnie ponad połowa respondentów (60 proc.) jest zdania, że zabiegi poprawiające kształt ciała są niebezpieczne dla zdrowia.
Ponad 51 procent ankietowanych uważa, że zabiegi medycy estetycznej może wykonywać kosmetyczka lub też nie potrafi określić, kto jest uprawniony do ich wykonywania.
Badanie opinii publicznej "Opinie Polaków na temat medycyny estetycznej" zostało przeprowadzone przez niezależny instytut badawczy TNS OBOP na zlecenie firmy Q-MED Polska, w ramach kampanii "Świadome piękno". Badanie zrealizowano we wrześniu 2008 r. na reprezentatywnej, losowej 946-osobowej próbie Polaków w wieku 19 i więcej lat.
Celem kampanii edukacyjnej "Świadome piękno" jest zwrócenie uwagi konsumentów i lekarzy na jakość i bezpieczeństwo preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Inicjatorem akcji jest Q-MED, szwedzka firma biotechnologiczna, światowy lider w produkcji najwyższej jakości naturalnych wypełnień na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego. Z naszych obserwacji wynika, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zabiegów medycyny estetycznej. Wokół medycyny estetycznej powstało też wiele mitów i uprzedzeń. Kampanię "Świadome piękno" adresujemy zarówno do pacjentów, jak i do specjalistów, aby podnieść poziom wiedzy, bezpieczeństwa i jakości wykonywanych zabiegów - mówi Krzysztof Buchowiecki, Dyrektor Generalny Q-MED Polska.
Wiedza Polaków na temat zabiegów medycyny estetycznej
Wyniki badań przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy TNS OBOP w ramach kampanii "Świadome piękno" pokazują, że polskie społeczeństwo ma stosunkowo małą wiedzę na temat medycyny estetycznej - mówi dr n. med. Andrzej Sankowski z Kliniki Chirurgii Plastycznej. W pytaniu o spontaniczną znajomość zabiegów medycyny estetycznej aż 67 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego zabiegu. 45 procent respondentów wybrało odpowiedź "Nie znam żadnych zabiegów, zaś 22 procent odpowiedziało "Trudno powiedzieć". Wśród wskazywanych zabiegów najczęściej wymieniano peeling (11 proc.), korekcja zmarszczek botoksem
Zobacz również:
(10 proc.) oraz ujędrnianie i powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego (9 proc.).
Korzystniej prezentuje się wiedza respondentów przy pytaniu, w którym mogli wskazać znany im zabieg z zaprezentowanej listy odpowiedzi. Najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej okazało się: korekcja zmarszczek botoksem (43 proc.), depilacja laserowa (43 proc.) oraz peeiling (42 proc.). 38 procent ankietowanych wymieniło ujędrnianie i powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego. Jednocześnie blisko 1/3 ankietowanych (27 proc.) zadeklarowała, że nie zna żadnego spośród wymienionych zabiegów medycyny estetycznej.
Ponad połowa (51 proc.) ankietowanych uważa, że zabieg medycy estetycznej może wykonywać kosmetyczka lub też nie potrafi określić, kto jest uprawniony do jego wykonywania.
Zdaniem 49 procent respondentów zabiegi medycy estetycznej może wykonywać lekarz dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Zgodnie z polskim prawem zabiegi naruszające ciągłość skóry, a do
takich należy większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę mającą pełne prawo wykonywania zawodu lekarza (art. 2 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5.12.1996) - wyjaśnia dr n. med. Andrzej Sankowski.
Opinie Polaków na temat zabiegów medycyny estetycznej
Opinie Polaków na temat zabiegów medycyny estetycznej są podzielone. 44 procent ankietowanych akceptuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, podczas gdy 40 procent pytanych jest im przeciwna. Jednocześnie ponad połowa respondentów (60 proc.) jest zdania, że zabiegi poprawiające kształt ciała są niebezpieczne dla zdrowia. 16 procent badanych uważa, że zabiegi poprawiające kształt i wygląd ciała są bezpieczne dla zdrowia. Blisko 1/5 respondentów (24 proc.) nie ma zdania na temat bezpieczeństwa zabiegów medycyny estetycznej.
Większość pytanych (78 proc.) nie jest zainteresowana poprawianiem urody za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. 11 procent nie wyklucza takiego zabiegu, zaś 3 procent respondentów jest zainteresowanych poprawianiem urody za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.
Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) uważa, że młode osoby nie powinny poddawać się zabiegom medycyny estetycznej. 24 procent respondentów jest zdania, że zabiegi medycyny estetycznej można przeprowadzić u osób w różnym wieku. Blisko 1/5 respondentów nie ma zdania na ten temat.
Jak pokazują omówione wyżej wyniki pytań badań, zabiegi poprawiające kształt i wygląd ciała mają prawie tyle samo przeciwników, co zwolenników. Dominuje przekonanie, że są one niebezpieczne dla zdrowia. Ten strach w dużej mierze wynika z niewiedzy. Prawdopodobnie z tego też względu większość pytanych nie zdecydowałaby się poddać takim zabiegom. Niski poziom wiedzy na temat medycyny estetycznej potwierdza nadal popularny wśród ankietowanych mit, że osoby młode nie powinny poddawać się takim zabiegom - mówi dr n. med. Andrzej Sankowski.
Komentarze do: Wiedza Polaków na temat zabiegów medycyny estetycznej (1)
medycyna estetytczna
1moge bardzo polecic Chantal maja szeroki wybor uslug miedzy innymi Tretinoin mask (antyaging) Usuwanie zmarszczek niechirurgiczne (wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym). zapraszam do odwiedzenia ich strony ... pokaż całość