Wpływ zabiegów fryzjerskich na włosy
Fryzjer to osoba, która o włosach powinna wiedzieć dosłownie wszystko. Jego zadaniem jest nie tylko stosowanie się do zaleceń klientki odwiedzającej salon, ale również trzymania się pewnych zasad. Jego profesjonalizm daje gwarancję, że zabiegi jakim poddaje się dana osoba, będą przynosiły zamierzony efekt i zadowolenie klientki. Niestety, ciągle zbyt wielu fryzjerów stara się ukryć swoją opinię, albo niewiedzę na temat stosowanych zabiegów.
Powszechnie wiadomo, że farbowanie włosów w dużym stopniu ma wpływ na wysuszenie i łamliwości włosów. Zabieg farbowania może również doprowadzić do silnych uczuleń. Jakość farby należy dokładnie dobrać do struktury włosa, aby efekt farbowania był dokładnie taki jaki wymarzyła sobie kobieta. Kobiety w ciąży powinny powstrzymywać się przed zabiegami farbowania aż do czasu połogu. Największy ubytek włosów przypada właśnie na czas połogu, a farbowanie może dodatkowo przyczynić się do ich nadmiernego wypadania. Ponadto zawarty w chemicznych farbach amoniak powoduje u kobiet ciężarnych mdłości. Fryzjer powinien profesjonalnie doradzić kiedy zabiegu absolutnie nie wolno wykonywać oraz jakich skutków ubocznych należy się spodziewać po koloryzacji.
Rozjaśnianie włosów polega na wybijaniu z włosów ich naturalnego pigmentu ochraniającego kosmyk przez czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu powinno odbywać się w zakładzie fryzjerskim, dzięki temu zabieg będzie zadowalający, a skutki uboczne zostaną zminimalizowane.
Zobacz również:
- Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?
- Odżywki do włosów – czy naprawdę są skuteczne?
- Jak działa trwała ondulacja?
- Chcesz zafarbować włosy? Zobacz, o czym powinnaś wiedzieć!
- Jak rozwijają się włosy
- Jak odpowiednio dobrać szampon do włosów?
- Farby do włosów i ich bezpieczeństwo
- Zalety i wady środków do układania włosów
Niestety, nie zawsze nasze marzenia pokrywają się z rzeczywistością. Wpływ amoniaku i utleniaczy na strukturę włosa może go nadmiernie wysuszyć i spowodować łamliwość. Ponadto największym minusem rozjaśnienia włosów jest pojawianie się odrostów, które trzeba umiejętnie zakrywać. Przy częstym stosowaniu utleniaczy włosy rozjaśnione mogą ulec zniszczeniu albo podrażnić skórę głowy. Amoniak i utleniacze to związki chemiczne, które po dłuższym stosowaniu mogą działać uczuleniowo i powodować podrażnienia skóry.
Innym zabiegiem fryzjerskim jest trwała ondulacja. Od jakiegoś czasu powraca moda na loki uzyskane w zakładach fryzjerskich. Pamiętać należy iż zabieg ten ma negatywny wpływ na strukturę włosa. Dlaczego? Oto mechanizm działania trwałej ondulacji: Za kształt włosów odpowiada ułożenie mostków dwusiarczkowych, łączących cząstki protein włosa. We włosach prostych cząsteczki i łańcuchy układają się równolegle, a w kręconych są ułożone pod kątem prostym do trzonu. Z tego też względu w przypadku każdej trwałej można wyróżnić trzy etapy:
- rozluźnienie mostków dwusiarczkowych, poprzez zwilżenie specjalnym płynem ondulacyjnym (zasadowym lub kwaśnym).
- nadanie fryzurze nowego kształtu - formowanie nowych wiązań dwusiarczkowych.
- utrwalenie nowego kształtu i odbudowanie struktury włosów.
Fryzjer wykonujący zabieg trwałej ondulacji powinien ustalić czy włosy klientki są zdrowe i mocne. Jeśli kobieta ma zniszczone włosy, fryzjer powinien odradzić jej wykonanie trwałej, a w ostateczności ocenić jaki rodzaj trwałej wykonać na danych włosach, jak najmniejszym ich kosztem.
Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl