Szukaj

Zabiegi dla cery dojrzałej

Podziel się
Komentarze0

Gdy osiągamy pewien wiek, skóra twarzy staje się mniej gęsta i pojawiają się na niej zmarszczki, szczególnie wokół oczu i ust. Dochodzi również do utrwalenia i pogłębienia zmarszczek mimicznych, które w młodym wieku były mniej widoczne lub nie było ich wcale. Mówimy wtedy o cerze dojrzałej.

Zabiegi dla cery dojrzałej

Cera dojrzała jest oznaką przemijającego czasu, lecz wygląda różnie u różnych osób. Różnica w jej ocenie może wynosić nawet 20 lat. Jeżeli młody wygląd cery dojrzałej nie jest spowodowany ingerencją chirurgiczną, wtedy jest to skutek odziedziczonych genów, które opóźniają proces starzenia, grubością skóry i jej rodzajem (czym cieńsza i suchsza skóra, tym szybciej się starzeje) oraz odpowiednią pielęgnacją.

Choć procesu starzenia nie da się zatrzymać, można go spowolnić. Poprzez odpowiednie zabiegi można spłycić istniejące zmarszczki, poprawić gęstość skóry oraz nadać twarzy zdrowy wygląd. Jakie więc zabiegi stosować, aby cera dojrzała dłużej wyglądała pięknie i młodo?

Zabiegi w salonie kosmetycznym

W salonie kosmetycznym mam wiele zabiegów dla cery dojrzałej, z których możemy skorzystać. Dzielą się one na dwie grupy: o działaniu krótkoterminowym i działaniu długofalowym. W pierwszej grupie stosuje się zabiegi napinające skórę, liftingujace oraz silnie nawilżające, które wykonuje się tylko raz zaraz przed „wielkim wyjściem”. Są to tak zwane „zabiegi bankietowe”.

Jeśli chcemy, aby efekt był długotrwały potrzebne są systematyczne wizyty w gabinecie kosmetycznym, zastosowanie bardziej inwazyjnych, ale bezpiecznych zabiegów i większy zasób pieniędzy.

Wizytę najlepiej rozpocząć od usunięcia warstwy rogowej naskórka. W tym celu stosuje się mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny lub z kwasów owocowych. Prócz złuszczenia starego naskórka, zabiegi te odświeżą skórę i przygotują ją do kolejnego zabiegu – sonoforezy lub jonoforezy.

Sonoforeza

Sonoforeza polega na wprowadzeniu za pomocą ultradźwięków ampułki przeciwzmarszczkowej i odżywczej. Ultradźwięki są emitowane za pomocą głowicy podłączonej do urządzenia wytwarzającego drgania o małej mocy i częstotliwości. Kosmetyczka posmarowaną specjalnym żelem głowicą wodzi po skórze. Pod wpływem ultradźwięków i wprowadzonych ampułek, skóra staje się gładsza, młodziej wygląda oraz nabiera ładnego kolorytu.

Ampułki, które są wprowadzane w głąb skóry mogą zawierać:

  • witaminy A, C, E,
  • nawilżający kwas hialuronowy,
  • ceramidy, aminokwasy, kwas mlekowy,
  • żeńszeń, algi, aloes,
  • kolagen, elastynę, fitohormony.

Jonoforeza

Jonoforeza polega na wprowadzeniu w skórę ampułek ze składnikami odżywczymi za pomocą aparatu emitującego prąd o niskim natężeniu.

Po wprowadzeniu ampułki warto zdecydować się na liftingujący masaż twarzy, szyi i dekoltu, np. masaż elektrostymulujący lub masaż ręczny.

Masaż elektrostymulujący dopasowywany jest do oczekiwanego efektu i rodzaju skóry. Wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu komputerowego i działa na dowolnej głębokości i tkance. Taki masaż może więc poprawić napięcie mięśni, stymulować wchłanianie obrzęków i zanikanie tkanki tłuszczowej.

Masaż ręczny to połączenie drenażu limfatycznego z ruchami pobudzającymi odprowadzenie nagromadzonych obrzęków rozcieraniem tkanki tłuszczowej i rozmasowywaniem okolic dużego napięcia skóry. Już po pierwszym zabiegu dostrzegane jest wygładzenie i odświeżenie skóry oraz wymodelowanie konturów twarzy.

Po takiej serii zabiegów można zaaplikować maseczkę, np. algową lub kremową. Należy wiedzieć, że każdemu z tych zabiegów możemy poddać się jednorazowo, ale wtedy efekt będzie krótkotrwały.

Inne propozycje zabiegów dla cery dojrzałej w gabinecie kosmetycznym to:

  • maski termoaktywne (nałożone na twarz najpierw są mocno rozgrzewane, a następnie oziębiane; taki zabieg powoduje silne dokrwienie mięśni i poprawę napięcia skóry)
  • fotoodmładzanie, które wykorzystuje działanie fal lasera kosmetycznego na skórę; zabieg ten uelastycznia, niweluje przebarwienia i likwiduje rumień
  • botoks, który polega na wstrzyknięciu w miejsce zmarszczek toksyny botulinowej i jej wypełnienia; botoks możemy tylko stosować na zmarszczki mimiczne, a efekt utrzymuje się około 6 tygodni.

Zabiegi domowe

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdołamy skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, możemy je wykonać samodzielnie w domu, jednak efekty pojawią się tylko wtedy, gdy będziemy je stosować systematycznie.

W domowym gabinecie kosmetycznym na początku również usuwamy stary naskórek za pomocą peelingu. Substancję peelingującą możemy wykonać sami. Jeśli nie mamy cery wrażliwej, wystarczy zmieszać odrobinę olejku ze słodkich migdałów i cukru trzcinowego. Następnie masujemy tak przygotowana substancją twarz przez 3-5 minuty, a następnie spłukujemy letnią, przegotowaną wodą.

Po złuszczeniu naskórka możemy przystąpić do aplikacji maseczki. W tym celu możemy zastosować maseczkę ziołową – oczyszczającą. Przygotujemy ją z mikronizowanego ziela skrzypu i ziela mniszka lekarskiego, glinki zielonej i skrobi ziemniaczanej. Najlepiej wszystkie składniki wymieszać w równych proporcjach i umieścić w suchym pojemniku. Aby przygotować maseczkę, będzie potrzebna czubata łyżeczka mieszanki z dodatkiem 1-2 łyżeczek gorącej wody. Tak przygotowaną papkę nakładamy na twarz na 5 minut, a następnie spłukujemy wodą. Stosujemy ją 1-2 razy w tygodniu.

Maseczka ta ma właściwości oczyszczające. Można do niej dodać odrobinę świeżego soku z warzyw lub owoców (ogórka, cytryny) przez co dodatkowo wybieli cerę. Maseczka ta jest polecana do cery dojrzałej tłustej i dojrzałej mieszanej.

Po usunięciu maseczki należy nawilżyć twarz, np. kremem nawilżającym, który możemy przygotować w domu. Potrzebne nam będą:

  • 20g kremobazy, np. Fitomed
  • 20 ml oleju kosmetycznego
  • 30 ml wody aromatycznej
  • 30-40 ml wody mineralnej.

Wszystkie składniki należy wymieszać i przechowywać w zamkniętym słoiku. Krem dobrze się wchłania, sprawia, że cera staje się elastyczna, miękka i gładka. Krem pozostawia również film, który nadaje skórze zdrowy połysk.

Należy jednak pamiętać, że żadne zabiegi nie poprawią kondycji naszej skóry, jeśli będziemy prowadzić niezdrowy tryb życia (będziemy palić, nadmiernie korzysta z promieni słonecznych i solarium, spożywać alkohol). Ważna jest również dieta, która powinna być bogata w warzywa i owoce. Jeśli zdrowy tryb życia połączymy z odpowiednią pielęgnacja cery dojrzałej, możemy znacznie opóźnić proces starzenia się.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Kołodziejczak A., Domowy salon piękności, Warszawa 2008

Komentarze do: Zabiegi dla cery dojrzałej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz