Witamina C
Kwas askorbinowy większości kojarzy się z leczeniem przeziębienia, kataru czy grypy. Jednak witamina C ma swoje zastosowanie również w kosmetyce- pozwala na zachowanie, jędrnej, zdrowej skóry. Witamina C jest łatwo i powszechnie dostępna, niekoniecznie w postaci leków.
Dlaczego organizm domaga się tak dużej ilości witaminy C, gdy łapie nas przeziębienie? Witamina C jest potrzebna do tworzenia kolagenu czyli białka, które stwarza barierę ochronną i zapobiega przedostawaniu się wirusów do organizmu. Witamina C niezbędna jest do powstawania limfocytów, które zwalczają zainfekowane komórki. Witamina C hamuje też produkcję melaniny, dzięki czemu rozjaśnia skórę oraz pomaga w usuwaniu przebarwień.
Niedobór witaminy C
Korzystny wpływ witaminy C na organizm jest bardzo szeroki. Niestety jej niedobór może powodować poważne skutki. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego mężczyzny na witaminę C to 90 mg, a kobiety 75 mg. Jednak nawet niewielki niedobór witaminy C powoduje większą podatność na infekcje i choroby nowotworowe. Długotrwały brak witaminy doprowadza do awitaminozy, co skutkuje wystąpieniem patologicznych objawów. Charakterystycznym symptomem niedoboru witaminy C jest powstawanie obrzęków i krwawienie dziąseł, które może pojawić się samoistnie lub podczas szczotkowania zębów. W skrajnych wypadkach prowadzi to do rozchwiania zębów, a w efekcie do ich wypadnięcia.
Przedawkowanie witaminy C
Przyjęło się, że zażywamy witaminę C, aby zapobiec grypie i przeziębieniu, a w chwili gdy dopadnie nas infekcja, kwas askorbinowy pomoże nam się z niej szybciej wyleczyć. Jednak zbyt duża dawka witaminy C może mieć też negatywne skutki. Przedawkowanie witaminy C prowadzi do problemów żołądkowych i do powstania kamicy nerkowej. Jeśli w twojej diecie znajduje się wiele cytrusów czy kapusty kiszonej, lepiej nie łykaj dodatkowych suplementów.
Zobacz również:
- Witamina B8 (inozytol) – rola w organizmie, zapotrzebowanie i źródła, skutki niedoboru
- Witamina B3 (PP, niacyna) – rola w organizmie, źródła, skutki nadmiaru i niedoboru
- Witamina B7 (witamina H, biotyna) – źródła, rola w organizmie, skutki niedoboru
- Witamina B5 – właściwości, źródła, rola w organizmie
- Witamina B4 (cholina) – charakterystyka, rola w organizmie, skutki nadmiaru i niedoboru
- Nowotwór jelita cienkiego
- Poranny jogging - dlaczego warto się do niego zmotywować?
- Choroby reumatyczne tkanek miękkich
W czym znajduje się witamina C
Jak wiadomo, witamina C znajduje się w wielu produktach, które są dla nas bardzo łatwo dostępne. Dla przykładu sok z jednej cytryny pokrywa aż 35% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jednak wbrew powszechnej opinii cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C. Trzy mandarynki pokrywają 100% zapotrzebowania na kwas askorbinowy w organizmie. Jednak ku zdziwieniu wielu, cały brokuł równa się kilkunastu cytrynom. Najwięcej witaminy C znajdziemy w żółtej papryce, która działa 15 razy skuteczniej niż cytryna.
Witamina C a wpływ na skórę
Kwas askorbinowy ma bardzo pozytywny wpływ na naszą skórę, nie znaczy to jednak, że wystarczy pić świeżo wyciskane soki z pomarańczy czy czarnej porzeczki. Aby zachować piękny wygląd, należy stosować witaminę C bezpośrednio na skórę. W taki sposób działa ona 20% szybciej niż przy użyciu suplementów doustnych. Warto dlatego wybierać kremy, które zawierają witaminę C.
Witamina C na podrażnienia i wzmocnienie naczynek
Witamina C działa pozytywnie na odbudowę skóry. Wpływa łagodząco na podrażnienia i ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego osobom z cerą naczynkową poleca się stosowanie kremów z kwasem askorbinowym. Należy jednak zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas preparat nie zawiera więcej niż 10% substancji aktywnych. Zbyt wysokie natężenie tego składnika może spowodować podrażnienie skóry.
Witamina C na trądzik
Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak występuje również u dorosłych. Najlepszą metodą walki z przykrą dolegliwością jest witamina C, która zapobiega nadmiernemu utlenianiu się łoju na powierzchni skóry. Można kupić czystą witaminę C i dodawać ją do kosmetyków. Dzięki witaminie C skóra nie będzie tłusta, ale za to zdrowa i bardziej promienna.
Witamina C a choroba nowotworowa
Amerykański Instytut Onkologiczny uważa, że witamina C pozytywnie wpływa na różnorodne funkcje biologiczne i jest najprawdopodobniej najbardziej aktywnym związkiem wśród składników żywnościowych. W czasie badania nad leczniczym działaniem kwasu askorbinowego, spośród 47 uczestników, aż 34 osoby potwierdziły skuteczność witaminy C. Poza tym udowodniono, że ma ona pozytywny wpływ w walce z chorobą nowotworową. Eksperyment wykazał, że osoby, które zażywają większą dawkę witaminy C narażone są na dwukrotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka.
Autor: Anna Furtek
Komentarze do: Witamina C (7)
Czysta witamina C
7Stwierdzono u mnie niedobór witaminy C, objawia się to zaczerwienieniami na ramionach oraz tym, że coraz częściej krwawią mi dziąsła podczas szczotkowania zębów. Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej spożywać czysta wi... pokaż całość
Słyszałam, że z czystą witaminą C należy też być rozważnym. Nie wlewać jej w siebie nie wiadomo jakie ilości, bo niedobór jak i nadmiar mogą zaszkodzić. Czystą witaminę C trzeba odpowiednio dawkować. Najlepiej skonsultow... pokaż całość
Ja na przykład mam bardzo wrażliwy żołądek, czasami po zażyciu witaminy C w dużych ilościach odczuwam dyskomfort. Duże dawki czystej witaminy C polecam zażywać gdy łapie nas infekcja. Wtedy jej dawkę możemy zwiększyć naw... pokaż całość
Witamina Vitamina C kwas askorbinowy roztwór do wstrzykiwań ampułka dożylna domięśniowa 500ml Roztwór do wstrzykiwań; 250 mg/ml (500 mg/2 ml); 10 ampulek. Ważne 02.2022. Wyprodukowane 1.2019. Producent T.P. Drug Labor... pokaż całość