Szukaj

24 maja – rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka

Podziel się
Komentarze0

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skory, który mimo iż występuje stosunkowo rzadko – stanowi jedynie 6% nowotwór skóry, jest odpowiedzialny za blisko 80% zgonów w tej grupie nowotworów.  Czerniaki rozwijają się głównie na skórze, ale mogą też pojawić się na oku, w jamie ustnej i nosowej.


- Czerniak jest tak zabójczym nowotworem, ponieważ jest rozpoznany w bardzo późnych stadiach, kiedy choroba nie jest ograniczona do tkanki skórnej, lecz rozsiana w organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby poznać najbardziej charakterystyczne jego cechy i szybko interweniować zwracając się do chirurga - onkologa lub dermatologa – prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Tymczasem badania opinii Polaków przeprowadzone przez TNS OBOP w kwietniu 2013 roku wykazały, iż 14% badanych w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona, a 32% deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. To

oznacza, iż blisko połowa badanych Polaków (46%) nie obserwuje skóry lub nie zwraca uwagi na znamiona.

Cechy czerniaka są charakterystyczne i ich znajomość możemy szybko określić za pomocą kryteriów ABCDE:
A –   asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
B –   brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, 
C –   czerwony lub czarny i niejednolity kolor 
D –  duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,
E –   ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.  

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. 

Większość czerniaków nie rozwija się w obrębie już istniejących znamion, lecz jest nowymi tworami. Dlatego należy zwracać uwagę na każde, nawet najmniejsze zmiany. Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Więcej informacji na temat czerniaka znajdziesz na stronie www.akademiaczerniaka.pl www.facebook.com/znamieznamje

Komentarze do: 24 maja – rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz