Data 31 maja 2012 roku to 25 rocznica ustanowienia Światowego Dnia bez Tytoniu. Ale czy rzeczywiście dzień ten zainspirował kogokolwiek do rzucenia nałogu? Tak, zainspirował - stwierdzają badacze z programu Informatics Program w szpitalu Children’s Hospital Boston oraz ze szkoły Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Profesor Daniel Ford, epidemiolog w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Kurt Ribisl, profesor zdrowia publicznego w szkole UNC’s Gillings Global School of Public Health, również przyczynili się do opracowania tego raportu.
Naukowcy monitorowali wiadomości promujące rzucenie palenia, a także zapytania wpisywane w internetowe wyszukiwarki, dotyczące nałogu tytoniowego i metod odwykowych. Obserwacje te trwały sześć lat i były prowadzone w siedmiu krajach Ameryki Łacińskiej.
Okazało się, że wiadomości dotyczących rzucenia palenia oraz zapytań wpisywanych w internetowe wyszukiwarki było nawięcej w Światowym Dniu bez Tytoniu: wzrost o 83% i o 84% odpowiednio, w porównaniu do normalnego dnia.
Odkrycia te ukazały się w najnowszym wydaniu Journal of Medical Internet Research.
Główny autor tego badania, doktor John W. Ayers z Children’s Hospital Boston mówi - Mimo że minęło już 25 lat, nie wiedzieliśmy do tej pory, czy Światowy Dzień bez Tytoniu miał znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Bardzo nas te wyniki zaskoczyły.
Zobacz również:
- Palenie papierosów możliwą przyczyną schizofrenii
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
Benjamin Althouse, doktorant w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, dodaje - Generalnie uważamy, że to właśnie dzień Nowego Roku jest dniem, kiedy media najwięcej zachęcają do rzucenia palenia. A palący podejmują to zobowiązanie w ramach postanowień noworocznych. Teraz okazuje się, że jednak Światowy Dzień bez Tytoniu ma większy wpływ niż Nowy Rok. Można to określić „drugą szansą na rzucenie palenia”.
- To właśnie ludzi, którzy żyją w krajach o niskich i średnich przychodach, dotyczy większość zgonów wynikających z globalnej epidemii nikotynizmu. Nasze badanie to pierwszy w historii dowód na to, że Światowy Dzień bez Tytoniu zachęca do rzucenia palenia, podnosi świadomość istnienia odwyku, a także generuje zainteresowanie programami odwykowymi w tych biednych krajach - wyjaśnia odktor Joanna Cohen, która kieruje instytutem Institute for Global Tobacco Control przy Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Prawie 6 mln ludzi umiera każdego roku z powodu tytoniu, włączając w to 600 000 zgonów związanych z biernym paleniem.
Dyrektor inicjatywy Tobacco Free Initiative WHO, Douglas Bettcher, stwierdza - Wszystko, co pomaga ludziom rzucić palenie ratuje życie. Badania te zachęcają nas wszystkich do kontynuacji walki z nikotynizmem. Ale nigdy nie powinniśmy tracić czujności, ponieważ przemysł tytoniowy posługuje się iście diabelskim taktykami, aby przyciągnąć ku sobie nowe ofiary. Tym samym, niweczy wszystkie nasze wysiłki.
Doktor Jon-Patrick Allem, współautor tego badania oraz pracownik USC Keck Medicine dodaje- Aby osiągnąć wymierne rezultaty, kraje powinny podnosić podatek od papierosów. O 2,8% co roku, na przykład.
Badania te były wspierane finansowo przez instytut Institute for Global Tobacco Control oraz przez inicjatywę Bloomberg Initiative to Reduce Tobacco Use.