Szukaj

31 maja - Światowy dzień bez papierosa

Podziel się
Komentarze0

Polska jest jednym ze 173 państw, które podpisały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. To narzędzie, które ma za zadanie zatrzymać śmiercionośną epidemię, jaką jest używanie tytoniu, zabijające rocznie aż 6 000 000 ludzi w skali świata. Jakie zaostrzenia czekają Polskę? Jak daleka droga przed nami, aby osiągnąć światowe standardy w kwestii zdrowia?



Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl oraz Polska Bez Dymu, udziela odpowiedzi na te pytania.

Ramowa Konwencja WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO FCTC - World Health Organization Framework Convention on Tobacco Control)1 jest pierwszym międzynarodowym traktatem dotyczącym zdrowia publicznego. Od lutego 2005 roku dokument podpisało ponad 170 krajów, z czego zobowiązania wdrożyło już 78% z nich. Warto zaznaczyć że każdego roku 70 000 Polaków umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zabija bierne palenia. Jakie zmiany czekają Polskę, która przystąpiła do ratyfikacji konwencji 15 sierpnia 2006r.? Stowarzyszenie MANKO poprzez działania edukacyjne stara się wspierać organy państwowe odpowiedzialne za politykę prozdrowotną w Polsce. Ramowa Konwencja wyznacza kolejne kroki, jakie powinny być podjęte w celu zmniejszenia narażania Polaków na oddziaływanie dymu tytoniowego. Należą do nich regulacje związane z samym rynkiem: podniesienie podatków na wyroby tytoniowe, zwrócenie uwagi na nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi, wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów (oraz ich lepsze przestrzeganie) dot. reklamy, promocji i sponsorowania. Nie wolno także zapominać o  ochronie środowiska i zdrowia ludzi poprzez edukację, komunikację, szkolenia oraz zwiększanie świadomości społecznej. To co w Polsce ciągle nie jest wdrożone, a jest bardzo istotnym elementem postanowień Ramowej Konwencji to ochrona przed dymem tytoniowym z drugiej ręki (całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych), zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim i przez nieletnich, zakaz sprzedaży przez Internet, promocja wyrobów tytoniowych poprzez wystawianie ich w miejscach sprzedaży. Istotne są również regulacje dotyczące wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, pakowania, ich oznakowania, a tym samym informacji na nich umieszczanych.


JAKIE ZMIANY POLSKA POWINNA WPROWADZIĆ JAK NAJSZYBCIEJ?

wygląd opakowań wyrobów tytoniowych - wprowadzenie jednolitych opakowań z oznaczeniami obrazkowymi sprzedaż - zakaz sprzedaży internetowej oraz ekspozycji wyrobów tytoniowych, a nawet umieszczania ich w widocznym miejscu w punktach sprzedaży, zakaz produkcji i dystrybucji słodyczy, przekąsek, zabawek, a także wszelkich innych przedmiotów, które kształtem nawiązywałyby do wyrobów tytoniowych, przyciągając uwagę dzieci i młodzieży wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, bez żadnych ustępstw.

Mimo oporu ze strony potężnej machiny jaką stanowi przemysł wyrobów tytoniowych, wprowadzenie całkowitego zakazu palenia nie jest kwestią podlegającą dyskusji, a jedynie kwestią czasu. Według badań TNS OBOP, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia MANKO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aż 68% palących i 84% niepalących Polaków popiera zakaz palenia we wszystkich miejscach, w których przebywają osoby potencjalnie narażone na bierne palenie. Te duże liczby udowadniają, że Polacy są zadowoleni ze zmian, jakie dokonały się w listopadzie ubiegłego roku (nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Co więcej 45% spośród palących uważa, że zmiany te mogą przyczynić się do decyzji o rzuceniu palenia. Czy Światowy Dzień Bez Papierosa będzie kolejnym impulsem do zerwania z nałogiem?

Komentarze do: 31 maja - Światowy dzień bez papierosa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz