Obecny sezon grypowy jest znacznie cięższy od kilku poprzednich sezonów z racji większej liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH zgłoszono 213 908 nowych zachorowań.
- W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to wzrost o około 60%. Na podstawie wieloletnich obserwacji wydaje się, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej możemy oczekiwać w ciągu 2-3 tygodni dalszego wzrostu liczby zachorowań po czym powinien nastąpić ich spadek. – powiedział prof. Andrzej Zieliński, p.o. Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii, NIZP-PZH.
Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.
Przebiegi corocznych epidemii sezonowych zależą od wielu trudnych do przewidzenia czynników środowiskowych i charakterystyki wirusa, ale jest też wiele determinant rozwoju epidemii, na które zdyscyplinowane społeczeństwo może mieć wpływ – dodaje prof. Andrzej Zieliński.
Zobacz również:
- Jedzenie na surowo, czy jest to zdrowe?
- Jazda na nartach z dzieckiem – jak i kiedy zacząć?
- Leczenie farmakologiczne przy bólach kręgosłupa
- Dieta ketogeniczna
- Czosnek a leczenie nadciśnienia tętniczego
- Boleści dyskowe - jak sobie z nimi radzić?
- Czy zamiłowanie do podróży drzemie w naszych genach?
- Choroby przyzębia - druga po próchnicy przyczyna utraty zębów
Do nich należą:
· Pozostawanie w domu osób chorych, a szczególnie unikanie przez niech uczestnictwa w zbiorowiskach ludzkich
· Dopilnowanie przez szkoły i zakłady pracy, aby osoby z objawami infekcji dróg oddechowych nie przychodziły do pracy lub szkoły.
· Odpowiednia higiena kaszlu i kichania (w chusteczkę lub w zgięcie łokciowe, nigdy w dłoń niechronioną chusteczką).
· Częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja serwetkami nasączonymi płynem dezynfekcyjnym.
· Unikanie dotykania dłońmi twarzy, szczególnie ust, nosa i oczu.
· Szczepienia!!! Osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw grypie, powinny się zaszczepić jeszcze teraz - apeluje prof. Andrzej Zieliński. Obecnie stosowane szczepionki są skuteczne przeciw najważniejszym krążącym w Polsce wirusom grypy w tym wirusowi grypy A(H1N1)2009, który jest niestosownie nazywany „wirusem świńskiej grypy”.
Kto powinien być zaszczepiony:
- Ze względów epidemiologicznych: pracownicy służby zdrowia, studenci, dzieci i młodzież oraz wszystkie osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, a w swojej pracy stykają się z dużą liczbą interesariuszy.
- Ze względu na indywidualna ochronę: osoby starsze, małe dzieci, osoby z obniżona odpornością, osoby z przewlekłymi chorobami.