Czasy, gdy o HIV mówiło się tylko w kontekście gejów i narkomanów dawno już minęły. Obecnie odnotowuje się coraz więcej zakażeń wśród kobiet, które testują się zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni. Właśnie dlatego w 2012r. Społeczny Komitet ds. AIDS skierował kampanię społeczną Projekt Test do kobiet.
A wszystko to, by namówić Polki do testowania się na HIV. Badanie na HIV sjest niezwykle istotne niezależnie od płci. Jednak zakażenie HIV w kontaktach seksualnych przenosi się znacznie łatwiej z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę. Jest to spowodowane różnicą w budowie anatomicznej narządów płciowych kobiety i mężczyzny oraz ilością wirusa w nasieniu i długością jego kontaktu z wrażliwą na zakażenie błoną śluzową kobiecych narządów płciowych.
Każda osoba podejmująca kontakty seksualne narażona jest na zakażenie HIV. Mylne jest kierowanie się stereotypami, że HIV dotyczy homoseksualistów czy prostytutek – grup ryzyka już nie ma, wszyscy jesteśmy narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań: naszych, naszych partnerów i ich partnerów.
- W Polsce nadal wszystko, co wiąże się z pożyciem intymnym często związane jest również ze wstydem. Powstrzymuje on Polaków przed mówieniem w sposób otwarty o sprawach seksu oraz powoduje, że podejmują ryzykowne zachowania seksualne – mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog współpracujący przy kampanii społeczno-edukacyjnej „Bezwstydnie o seksie”. Do Punktów Diagnostyczno-Konsultacyjnych prowadzonych przez Społeczny Komitet ds. AIDS zgłasza się ponad 30% mniej kobiet niż mężczyzn.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV
- HIV i AIDS w Polsce
- Epidemiologia HIV na świecie
- Przekaz naszej kampanii jest prosty: przyjdź do najbliższego punktu, którego adres znajdziesz na stronie www.projekttest.pl i zrób test na HIV, bezpłatnie i anonimowo – tłumaczy Kasia Fusiek ze SKA. Temat HIV jest bagatelizowany, chociaż eksperci alarmują, że jest to bardzo niebezpieczne, co pokazują przypadki takich krajów jak Grecja i Rumunia, gdzie ignorancja doprowadziła do znacznego wzrostu liczby zakażeń.
- Jako kraj nie mamy zbyt dużo powodów do dumy w zakresie działań w temacie HIV/AIDS. Co trzecia zakażona osoba nie wie o swoim zakażeniu, w ponad połowie przypadków nie znamy drogi zakażenia, Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) pominęło Polskę w projekcie badawczym opisującym europejski trendy, podważając wiarygodność jej danych epidemiologicznych. Sytuację ratują organizacje pozarządowe, jednocząc się i wspólnie realizując profilaktyczne projekty. Projekt Test ma już 3 lata, zaangażował ponad dwudziestu partnerów z całej Polski. Wspólnie pokazujemy, że testowanie się na HIV jest czymś naturalnym i oczywistym – komentuje pomysłodawczyni kampanii Agata Kwiatkowska.
Niezmiernie cieszy fakt, że i w tej dziedzinie obserwuje się społeczne zaangażowanie biznesu. Doskonałym tego przykładem są globalne fundusze stworzone przez takie firmy jak M A C, Levi’s czy DUREX. Ten ostatni zainaugurował w 2012 roku kampanię społeczno-edukacyjną „Bezwstydnie o seksie”, której celem jest odtabuizowanie sfery seksualnej wśród Polaków.
Levi Strauss & Co. i Levi Strauss Foundation do tej pory przekazały ponad 60 milionów dolarów wsparcia dla organizacji zajmujących się tematem HIV/ AIDS w 40 krajach. Natomiast powstały w 1994r. M A C AIDS Fund stawia sobie za cel wspieranie profilaktyki oraz pomoc kobietom, mężczyznom i dzieciom dotkniętym HIV/AIDS na całym świecie, przeznaczając na ten cel każdą złotówkę pozyskaną ze sprzedaży kosmetyków do makijażu z serii VIVA GLAM.
1 grudnia 2012r. (sobota), w Światowy Dzień AIDS Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na wyjątkowy koncert „Kobiety się testują”, który odbędzie się w ramach Nocy Czerwonej Kokardy.
****
Szczegóły na www.facebook.com/projekttest oraz www.projekttest.pl
Komentarze do: A Ty, testowałaś się na HIV?