Krótka przebieżka zmieni twoje myślenie – badania zaczynają pokazywać, że to powszechne przekonanie ma głęboki sens. Chodzenie, czy też każda inna forma ćwiczenia fizycznego, pozwala lepiej myśleć i lepiej się uczyć, o czym informuje Scientific American.
Ale dlaczego się tak dzieje? Wyjaśniają to dwa główne zjawiska: krążenie krwi i aktywność hipokampu. Kiedy chodzimy lub biegamy, ciśnienie krwi i krążenie krwi wzrastają w każdym punkcie ciała, w tym także i w mózgu.
Scientific American wyjaśnia: - Im więcej krwi, tym więcej tlenu, a tym samym lepsze funkcjonowanie mózgu.
Hipokamp, czyli strefa mózgu związana z pamięcią i uczeniem, również jest bardzo aktywna w trakcie ćwiczeń fizycznych.
W dalszym ciągu za Scientific American: - Kiedy neurony w tym regionie mózgu aktywują się, nasze funkcje poznawcze się poprawiają.
Zobacz również:
Nie po raz pierwszy uczeni donoszą o dobroczynnym działaniu aktywności fizycznej na umysł. W 2011 na przykład badacze wykazali, że ćwiczenia pomagają walczyć z atrofią hipokampu.
Dotychczas uważano, że zanikanie tej strefy mózgu, związane ze starzeniem, jest praktycznie nieuniknione, ale naukowcy udowodnili, że ćwiczenia sercowo-naczyniowe, nawet umiarkowane, praktykowane przez rok, mogą zwiększać rozmiar tego regionu. Oznacza to, że mózg na etapie starzenia w dalszym ciągu można modyfikować.
Inne badanie, przywołane także przez Scientific American, wykazało, że ćwiczący studenci lepiej wypadają na egzaminach.
Badanie z 2011, przeprowadzone na szczurach, doszło do następujących wniosków: - Kiedy uprawiamy sport, mięśnie uwalniają mitochondria, organelle obecne w każdej komórce i działające jako „stymulant biologiczny” na aktywność komórkową. Im więcej mamy mitochondriów, tym większa jest witalność naszych komórek i mięśni. Komórki mózgu także są wypełnione tymi organellami, ale do tej pory żadne badania nie potrafiły udowodnić, że aktywność sportowa ma jakikolwiek wpływ na tworzenie mitochondriów w tej części ciała.
Komentarze do: Aby rozjaśnić umysł, biegaj!