Acetaminofen może pogroszyć objawy astmy zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, stwierdza nowe prowokacyjne badanie. Raport ten, który został opublikowany w dzienniku Pediatrics, przyjrzał się ostatnim badaniom nad lekarstwem, które znane jest również pod nazwą Tylenol. Badania te sugerują, że lek ten może zwiększać objawy astmy u dorosłych i u dzieci, którzy już tę chorobę mają.
Dodatkowo, lek ten może wyzwalać nowe przypadki. Doktor John McBride napisał ten raport, ponieważ zdał sobie sprawę, iż niewielu jego kolegów - pediatrów w ogóle słyszało o badaniach łączących acetaminofen z astmą. I wielu rodziców również nie.
Zdecydowałem więc, że zrobię wszystko, żeby upewnić się, że pediatrzy oraz inni lekarze pierwszego kontaktu, jak również moi pacjenci i ich rodzice, będą wiedzieć, iż istnieje możliwość prostego unikania acetaminofenu, wybierając inny, równie skuteczny lek na gorączką i ból. Co zresztą może wielką różnicę dla objawów astmy, mówi doktor John McBride, który jest dyrektorem centrum Robert T. Stone Respiratory Center przy szpitalu Akron Children’s Hospital.
Jedno z najbardziej niepokojących badań, które przywołuje doktor John McBride, opiera się na 520 000 dzieciach z 122 centrów w 54 krajach. W raporcie opartym o te dane, opublikowanym w brytyjskim The Lancet w 2008 roku, badacze odkryli, że ryzyko zachorowania na astmę skacze o 60% u dzieci w wieku od 6-7 lat, która zażywały acetaminofen przynajmniej raz w roku, ale rzadziej niż raz w miesiącu. U dzieci, które zażywały lek raz w miesiącu przynajmniej, ryzyko to rosło trzykrotnie.
Drugi raport, posługujący się tymi samymy danymi, został opublikowany w American Journal of Respiratory and Critial Care Medicine w 2011 roku. Raport ten ogłosił, iż udało się stwierdzić, ryzyko zachorowania na astmę skacze do 40% u dzieci w wieku od 13 lat do 14 lat, które zażywały acetaminofen przynajmniej raz w roku, ale rzadziej niż raz w miesiącu. U dzieci w tej samej grupie wiekowej, które zażywały lek raz w miesiącu przynajmniej, ryzyko to wzrosło ponad dwukrotnie.
Zobacz również:
Inne badania stwierdziły, że acetaminofen jest związany z większym ryzykiem astmy u dorosłych. Eksperci od tej choroby ostrzegają, iż tego typu badania absolutnie nie dowodzą, że acetaminofen jest bezpośrednią przyczyną astmy albo jej zaostrzenia. Po prostu lek jest związany z większym ryzykiem. Związek ten może być wynikiem czegoś innego, co ludzie, którzy zażywają acetaminofen, mają ze sobą wspólnego.
Ale, eksperci dodają jeszcze, że badania te bardzo nie doceniają znaczenia uświadomiania rodziców odnośnie podawania leków, pomijając już to, że niektóre są sprzedawane bez recepty.
Uważam, że ludzie mają fałszywe przekonanie, że jeżeli coś jest sprzedawane bez recepty, oznacza to, że jest to zupełnie bezpieczne w użyciu, jak mówi doktor Fernando Hulgin, profesor medycyny w jednostce chorób płuc, alergii i intensywnej opieki w centrum uniwersyteckim University of Pittsburgh Medical Center.
A to nie jest prawdą. Doktor Fernando Hulgin zaznajomił się z badaniami przywołanymi przez Pediatrics. Jego czteroletni syn cierpi na astmę i z tego właśnie powodu profesor wybiera ibuprofen, zamiast acetaminofenu, kiedy jego syn ma gorączkę.
Nowe badania przypominają, że ostrożność zawsze powinna być pierwszą zasadą, jeżeli chodzi o leki. Powinniśmy pomyśleć dwa razy, zanim podamy jakikolwiek lek, mówi doktor Andrea Apter, specjalistka od alergii i immunologii, a także profesor medycyny na uniwersytecie University of Pennsylvania.
Ten nowy raport jest niepokojący, podnosi naszą ostrożność i obawy. Prospektywne, kontrolowane badanie, byłoby bardzo ważne, ponieważ randomizacja równoważy wszystkie inne czynniki, znane i nieznane, które mogą być związane ze acetaminofenem i zaostrzeniem astmy. Ludzie muszą pamiętać, że wszystkie lekarstwa mogą mieć skutki uboczne, mówi pani doktor Maria Garcia-Lloret, profesor alergii i immunologii na uniwersytecie University of California, w Los Angeles.
Zawsze mówię moim pacjentom, że każdy lek, którego nie potrzebują, jest złym lekiem, dodaje jeszcze specjalistka.
Nowe badanie może sprawić, że więcej lekarzy zacznie mówić swoim pacjentom o możliwym ryzyku związanym z acetaminofenem. Główna konkluzja to to, że acetaminofen może nie być bezpieczny dla chorych na astmę. Jeżeli więc chory ma astmę i nie ma przeciwwskazań odnośnie leków typu ibuprofen, sugeruję ibuprofen, mówi doktor Fernando Hoguin.
Komentarze do: Acetaminofen związany z astmą, według nowego badania