Agencja zdrowia publicznego w Kanadzie ustaliła 34 metody, które pozwolą lepiej i bardziej odpowiednio reagować, kiedy następna pandemia grypowa znów uderzy w tym kraju. Kanadyjska Agencja zdrowia publicznego przedstawiła właśnie raport na temat lekcji, które zostały wyciągnięte z pandemii grypy A (H1N1) w roku 2009, a dotyczy on w szczególności kontroli sprawowanej nad tą epidemią przez rząd kanadyjski.
Ogólnie rzecz biorąc, organizacja kanadyjska ocenia, iż wszystkie czynności podjęte przez rząd kanadyjski, które miały na celu walkę z epidemią grypy A (H1N1), były skuteczne. W przypadku grypy A H1N1, lekcje wyciągnięte z pierwszej fali pandemii, zostały odrobione i znalazły zastosowanie w czasie drugiej falii pandemii, jak możemy przeczytać w raporcie.
Spodziewamy się, że te wyciągnięte lekcje z obecnego egzaminu poprowadzą do jeszcze skuteczniejszej i bardziej zdecydowanej odpowiedzi w przypadku przyszłych pandemii oraz w przypadku innych tego rodzaju zjawisk z dziedziny zdrowia publicznego, na skalę narodową, piszą autorzy raportu.
Według ostatniego badania opublikowanego w dzienniku Journal de l'Association médicale canadienne, zarejstrowano 8678 przyjęć do szpitali w związku z pandemią. A, jak stwierdza dziennik, 1473 pacjentów wymagało intensywnej opieki. W sumie, 428 osób zmarło w Kanadzie z powodu grypy A (H1N1).
Zobacz również:
Raport ten wyjaśnia także, że część skuteczności, której rząd kanadyjski dał dowód, można przypisać przystosowaniu się do zaleceń opracowanych w następstwie innych, wcześniejszych epidemii, takich jak na przykład epidemia SARS w 2003 roku i listerioza w 2008 roku.
Jednakże, niektóre niedociągnięcia zaobserwowane w przypadku pandemii A H1N1 są wynikiem niezastosowania się do zaleceń wydawanych przez te same instancje, podkreślają autorzy raportu. Wśród tych rekomendacji figuruje konieczność stworzenia systemu nadzoru zdrowia publicznego.
Raport ubolewa także, że w czasie pandemii H1N1 niemożliwe było kontrolowanie wykonywanych szczepień przeciwko tej grypie, jak również – nie udawało się sprawdzić, czy zapasy szczepionki były w stanie zaspokoić potrzeby całego kraju.
Inny raport dotyczący reakcji Kanady na wybuch epidemii grypy A (H1N1) został także niedawno podany do wiadomości publicznej, a konkluzje są takie same.
Komisja senacka przestawiła 18 zaleceń, do których należy się zastosować, aby Kanada była lepiej przygotowana następnym razem. Kanada bardzo dobrze sobie poradziła z całą sytuacją, w porównaniu do innych krajów, potwierdził niedawno w komunikacie wiceprzewodniczący komisji senackiej, senator Kelvin K. Ogilvie.
Jak przyznaje ten sam senator, jest on naprawdę pod wrażeniem widząc, w jakim stopniu poprawiło się przygotowanie całego kraju na wypadek epidemii, od czasów SARS, a szczególnie, jeśli chodzi o współpracę różnych agencji rządowych.
Komentarze do: Agencja zdrowia publicznego wyciąga lekcje z pandemii grypy A (H1N1)