Światowa Organizacja Zdrowia oraz UNAIDS opublikowały niedawno badania przeprowadzone przez Narodowe Instytuty Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Testy zostały przeprowadzone nad lekami anty-HIV i pokazują, że mają one redukować w sposób znaczący ryzyko zarażenia od osoby seropozytywnej. Jest to kolejny krok do przodu w walce z AIDS.
Osoba seropozytywna dobrze leczona nie będzie już od tej pory przedstawiać sobą większego ryzyka zarażenia. Stwierdzenie to jest rezultatem długiej pracy badawczej przeprowadzonej przez Narodowe Instytuty Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, nad lekami antyretrowirusowymi.
Jeśli osoba seropozytywna żyjąca w parze stosuje się do posologii leku antyretrowirusowego, ryzyko przeniesienia wirusa na jej niezarażonego partnera seksualnego jest zredukowane od 96%, podkreśla w wywiadzie dla Agence France Presse, pan Michel Sidibé, dyrektor UNAIDS.
Jest to wielki postęp w walce z wirusem HIV. Ten naukowy przełom zmienia w sposób znaczący wiedzę na temat prewencji, a także zapewnia duży postęp w rozwoju tej dziedziny.
Przełom ten plasuje lek anty-HIV w pierwszym rzędzie nowych opcji prewencyjnych, wyjaśnia Michel Sidibé.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
- Objawy lekomanii
Aby dojść do takich rezultatów, badacze obserwowali 1 700 par tak zwanych serodiscordant, gdzie jeden z partnerów jest seropozytywny, a drugi seronegatywny. Pary te pochodziły z Afryki, z Ameryki Łacińskiej, z Azji oraz ze Stanów Zjednoczonych.
Osoby seropozytywne, które zaakceptowały uczestnictwo w badaniu, były w mniej lub bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Badacze w ten sposób ustanowili dwie grupy, z równą liczbą uczestników, którym regularnie podawali to samo lekarstwo antyretrowirusowe.
Wyjątkowe rezultaty
Badanie początkowo przewidziane na 3 lata, zakończyło się po 18 miesiącach, z powodu wyjątkowych rezultatów. Pokazują one bowiem w rzeczywistości, że w grupie leczonej we wczesnym stadium choroby, stwierdzono jedyny przypadek transmisji wirusa, przeciwko 27 przypadkom w grupie pacjentów leczonych w bardziej zaawansowanym stadium.
Naukowcy w ten sposób mogli stwierdzić redukcję zagrożenia zarażeniem o 96%.
Postęp ten jest kluczowy, ponieważ wiemy, że przeniesienie wirusa drogą płciową prezentuje około 80% przypadków nowych infekcji, podkreśla pani Margaret Chan, przewodnicząca Światowej Organizacji Zdrowia.
Leczenie to, na równi z prezerwatywą, staje się w ten sposób centralnym środkiem walki z epidemią. Jednakże, autorom badania bardzo zależało na podkreśleniu, iż prewencja skombinowana jest równie ważna.
Aktualnie, 33 000 000 osób seropozytywnych żyje na świecie, ale jedynie połowa z nich wie, iż są zarażeni. Udostępnienie testów wykrywających oraz leczenia antyretrowirusowego może przyczynić się do znaczącego postępu w walce mającej na celu całkowite zatrzymanie epidemii AIDS.
Komentarze do: AIDS: leki antyretrowirusowe redukują ryzyko przeniesienia wirusa