Szczepionka terapeutyczna, wynaleziona w celu walki z wirusem HIV i stworzona w Quebeku w Kanadzie, daje bardzo ośmielające rezultaty. Szczepionka ta była obiektem badań klinicznych w 8 centrach medycznych w Kanadzie, jak podaje dziennik Le Devoir.
Rezultaty otrzymane do tej pory, u dużej liczby pacjentów, są podobno tak obiecujące, że głównodowodzący badaniami, doktor Jean-Pierre Routy z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia McGill (CUSM) miał je przedstawić na 18 Międzynarodowej Konferecji dotyczącej AIDS, która odbyła się w Wiedniu w dniach 18-23 lipca.
Testy laboratoryjne: według pisma Le Devoir, szczepionka, która jest immunoterapią spersonalizowaną, składa się z komórek dendrytycznych i z wirusa, które zostały wcześniej pobrane od pacjenta. W laboratorium, wirus został poddany kontaktowi z komórkami dendrytycznymi, które następnie wchłonęły w siebie fragmenty wirusa, znajdujące się na ich powierzchni.
Zobacz również:
Kiedy następnie zostały wstrzyknięte ponownie pacjentowi, komórki te, które nazwano komórkami przedstawiającymi antygen, stymulują w taki sposób układ odpornościowy, że ten zaczyna produkować limfocyty T CD8 cytotoksyczne, które następnie zabijają komórki zarażone wirsuem HIV.
W przebiegu ostatnich badań klinicznych 18 pacjentów otrzymało szczepionkę złożoną z ich własnych komórek i ich własnych wirusów, podczas gdy przerwali oni swoją triterapię na okres conajmniej 3 miesięcy. Według pisma Le Devoir, z wyjątkiem 5 pacjentów, u których immunoterapia okazała się nieskuteczna albo po prostu nie dała żadnego efektu, u większości pacjentów zobserwowano znaczący spadek ilości wirusa we krwi: średnio poziom ten był nawet 20 razy mniejszy niż przed początkiem leczenia.
Doktor Jean-Pierre Routy precyzuje jednak, że naukowcy są jeszcze daleko od skomercjalizowania tej szczepionki oraz dorzuca, że w sierpniu tego roku zacznie się nowa seria badań klinicznych w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze do: AIDS - szczepionka z Quebeku daje zachęcające rezultaty (1)
zakażenia szpitalne HIV i inne
1Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia wirusem HIV, gronkowcem, żółtaczką B,C, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość