Dostęp do codziennie aktualizowanej ogólnopolskiej bazy leków oraz możliwość otrzymywania bieżących informacji o lekach wstrzymanych i wycofanych z obrotu zapewnia Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. W Polsce już ponad 9 000 aptek i przychodni doceniło korzyści płynące ze współpracy z OSOZ i zwiększyło bezpieczeństwo wydawania leków swoim pacjentom.
Baza Leków i Środków Ochrony Zdrowia BLOZ to jeden z największych zbiorów informacji o lekach oraz produktach leczniczych dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym. Obecnie baza zawiera ponad 155 000 pozycji leków.
- Dzięki szerokiej współpracy z producentami leków, hurtowniami farmaceutycznymi oraz aptekami jesteśmy w stanie dostarczać pełną, rzetelną i wiarygodną bazę, która każdego dnia jest uzupełniana i modyfikowana. Tak opracowana baza stanowi nieocenioną pomoc w bezpiecznej ordynacji oraz wydawaniu leków w aptece - podkreśla Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Baza BLOZ funkcjonuje w większości podmiotów gospodarczych działających na rynku usług zdrowotnych. Pozwala na przyspieszenie procesów oraz automatyzację wymiany informacji, m.in. ułatwia generowanie recept, faktur oraz zamówień.
Współpraca z OSOZ opiera się na posiadaniu stałego połączenia placówki z Internetem, dzięki czemu możliwe jest stosowanie nowoczesnych rozwiązań w komunikacji. Za pośrednictwem OSOZ zarówno lekarze, jak i farmaceuci odbierają komunikaty Głównego Inspektora Farmaceutycznego w kilka minut po ich publikacji. Co więcej, ich systemy komputerowe automatycznie blokują możliwość wydania pacjentowi leku zakwestionowanego komunikatem - wstrzymanego lub wycofanego z obrotu, gdyż przy każdorazowej próbie wyboru takiego leku, na monitorze lekarza i farmaceuty wyświetla się okno ze stosowną informacją ostrzegającą.
Nowoczesne technologie informatyczne usprawniają komunikację oraz pozwalają na wzajemną integrację systemów komputerowych, która sprzyja dostarczaniu pacjentom lepszej opieki medycznej i farmaceutycznej.
Komentarze do: Aktualne informacje o lekach dostępne w OSOZ