Aktywny wypoczynek - zasady bezpieczeństwa
Długo oczekiwane ciepłe, wiosenne dni zachęcają do aktywnego wypoczynku. Spragnieni słońca i ruchu na świeżym powietrzu, w pierwszej wolnej chwili biegniemy do parku, chwytamy za rower czy rolki. Pośpiech w nadrabianiu zimowych zaległości jest jednak niewskazany – nadmierny wysiłek bez odpowiedniego przygotowania może zakończyć się bolesną kontuzją, a na parkowych alejkach łatwo o stłuczenia, skaleczenia i złamania.
Dlatego dobrze jest pamiętać o kilku najważniejszych zasadach „wiosennego rozruchu” i przestrzegać prostych reguł bezpieczeństwa, a do plecaka na wszelki wypadek wrzucić Altacet Ice – doskonały środek zapobiegający powstawaniu obrzęków i uśmierzający ból. Tak przygotowani, możemy ruszać na rowerowe szlaki.
Długa zima wyjątkowo dała nam się we znaki. Śnieżne i mroźne dni nie zachęcały do spacerów, a bogata w tłuszcze i węglowodany dieta niekorzystnie wpłynęła na nasz wygląd i samopoczucie. Pod wiosennym ubraniem ukrywamy kilka zbędnych kilogramów, jesteśmy senni, apatyczni, a kilka stopni schodów przyprawia nas o zadyszkę.
Czas odbudować zapasy energii, by móc cieszyć się wspaniałą sylwetką, zdrowiem i doskonałą kondycją.
Ruch na świeżym powietrzu gwarantuje nie tylko zachowanie dobrej formy, ale także relaksuje i dotlenia. Wycieczki piesze, rowerowe, bieganie, gra w piłkę czy badmintona to połączenie przyjemnego z pożytecznym – nie wymagają wielkiego wysiłku czy umiejętności, a wynikające z nich korzyści dla zdrowia i urody są nieocenione.
Rower
Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych w Polsce form rekreacji. Zapewnia kontakt z przyrodą i pozwala na utrzymanie zgrabnej sylwetki, a jednocześnie nie obciąża nadmiernie organizmu, korzystnie wpływa na układ kostny, oddechowy i układ krążenia. Godzinny trening trzy razy w tygodniu czy regularne weekendowe wypady za miasto przyczyniają się do wzmocnienia mięśni nóg i pośladków, a paniom gwarantują widoczną redukcję cellulitu. To także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi.
Aby nie nabawić się zakwasów już podczas pierwszej wyprawy, na początek dobrze jest wybierać krótkie trasy (ok. 5 km), zwiększając sukcesywnie pokonywane odległości. Ważna jest również odpowiednia rozgrzewka – zanim wsiądziemy na rower, wykonajmy kilkanaście skłonów i przysiadów, rozciągnijmy mięśnie rąk, nóg i pleców – w ten sposób zmniejszymy ryzyko kontuzji.
Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie jazdy. Karkołomna eskapada po wyboistych drogach i bez kasku może zakończyć się w najlepszym wypadku bolesną wywrotką. Najlepiej jeździć po specjalnie do tego celu przeznaczonych ścieżkach rowerowych, a głowę, łokcie i kolana odpowiednio zabezpieczyć. Dobry kask i ochraniacze to niewielki wydatek, a ostatnio – obowiązująca moda.
W kask, nakolanniki i nałokietniki warto się zaopatrzyć także przed pierwszym wyjściem na rolki. Jest to sport wyjątkowo urazowy i dlatego – w przeciwieństwie do jazdy na rowerze – przeznaczony raczej dla osób sprawnych i młodych, u których ewentualne złamania i skręcenia łatwiej się goją.
Jogging
Jogging jest formą sportu chętnie praktykowaną przez osoby w różnym wieku i kondycji. Nie wymaga specjalnych przygotowań i sprzętu – jedyne, w co powinniśmy zainwestować, to dobrze dobrane obuwie, przeznaczone specjalnie do biegania. Wyposażone w specjalnie wyprofilowane podeszwy buty chronią nie tylko stopy, stawy skokowe i kolanowe, ale także kręgosłup.
Zobacz również:
Zdaniem specjalistów jogging jest świetnym lekarstwem na wiele dolegliwości: korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i zapobiega chorobom serca, wspomaga walkę z nadwagą, a przede wszystkim – szybko poprawia kondycję. Bieganie jest także rekomendowane ze względu na dobroczynne działanie na psychikę – daje energię i wspomaga dotlenienie mózgu, a co za tym idzie – ogólną koncentrację.
Jak i gdzie najlepiej biegać?
Jogging, jak każdy sport, dobrze jest uprawiać regularnie – ok. 20-30 minut od 3 do 5 razy w tygodniu, choć na początek wystarczy 10 minutowy trucht. Nieelastyczne i słabo rozgrzane mięśnie nóg są wyjątkowo podatne na urazy, dlatego każdy trening powinno się zacząć od kilku prostych ćwiczeń (np. klasyczne pajacyki czy przysiady) i marszobiegu.
Pamiętajmy także o … ograniczeniu prędkości. Zbyt szybki bieg wbrew pozorom nie zwiększa ilości spalanych kalorii i nie poprawia kondycji w większym stopniu niż wytrwały, spokojny trucht. Mierzmy siły na zamiary, ale jeśli zabraknie nam tchu nie rezygnujmy z treningu i resztę trasy pokonajmy szybkim marszem czy spacerem.
Biegać można właściwie wszędzie, jednak powinno się zwrócić baczną uwagę na podłoże: asfaltowe czy betonowe może nadmiernie obciążać stawy i mięśnie, zaś na zacisznych parkowych alejkach nader często możemy potknąć się o wystający kamień czy korzeń.
Spacer
Jeśli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na większy wysiłek fizyczny i korzystanie z takich form wypoczynku jak jazda na rowerze czy bieganie, pomyślmy o regularnych spacerach: codzienna półgodzinna czy godzinna przechadzka poprawia krążenie i nastrój, dotlenia i relaksuje. Regularne spacery stają się pożytecznym nawykiem i pozwalają zachować zdrowie, kondycję i entuzjazm także jesienią czy zimą, dostarczając organizmowi powietrza i światła.
Gdy doznasz urazu
Nawet kiedy staramy się zachować umiar, rozsądek i bezpieczeństwo, po długiej zimie nieelastyczne mięśnie i stawy są podatne na kontuzje, a podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu łatwo o urazy – stłuczenia, skaleczenia czy zadrapania. Dlatego dobrze mieć przy sobie skuteczny środek, który w razie potrzeby złagodzi ból lub zdezynfekuje zranione miejsce.
Na te potrzeby doskonale odpowiadają oferowane przez firmę Lek produkty z rodziny Altacet ®, a także sterylne gaziki Leko®.
Altacet Ice to nowoczesny preparat w formie aerozolu, stosowany bezpośrednio po urazach i mikrourazach. Najmłodszy z dobrze znanej Polakom rodziny produktów Altacet® powstał z myślą o ludziach aktywnych, ceniących wygodę i szybkość działania, dlatego idealnie trafia w potrzeby sportowców – tak profesjonalistów, jak i amatorów.
Dostępny w aptekach, a od niedawna również w wybranych hipermarketach preparat nie dopuszcza do powstawania krwiaków i obrzęków, stymuluje odbudowę nabłonka, a dzięki zawartości mentolu chłodzi i znieczula miejsce kontuzji, przynosząc natychmiastową ulgę. Jest łatwy w użyciu, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu.
Altacet Ice, 130 ml e, 15,50 PLN
Po powrocie do domu dobrze jest zastosować Altacet® w tabletkach – popularny, znany już trzem pokoleniom Polaków środek wykorzystywany do przygotowania okładów, kompresów i opatrunków. Zmniejsza obrzęk i łagodzi odczyny zapalne. Skuteczny i niedrogi, powinien się znaleźć w każdej apteczce. Altacet® tabletki 1 g: 6 szt, 3,60 PLN
Do codziennej pielęgnacji po stłuczeniach i skręceniach służy natomiast Altacet® w żelu. Preparat ma działanie ściągające, zmniejsza opuchliznę, łagodzi odczyny zapalne i uśmierza ból, a dodatkowo pielęgnuje skórę. Można go stosować o każdej porze dnia – ma estetyczne opakowanie, wygodną w aplikacji formę żelu, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Altacet® żel 75g e, 8,90 PLN
Na wypadek skaleczeń i zadrapań dobrze jest zaopatrzyć się w dostępne w jednorazowych, saszetkach Leko® – polecane przez specjalistów sterylne gaziki dezynfekujące, nasączone 70 – procentowym alkoholem izopropylowym. Dzięki wygodniej formie „2 w 1” i niewielkim rozmiarom gaziki zmieszczą się w każdej kieszeni, a my nie będziemy musieli obciążać podręcznej apteczki butelką wody utlenionej. Leko®, saszetki 10 szt., 5 PLN
Powyższa informacja prasowa zawiera pewne określenia, jak np. „staną się”, „ma osiągnąć”, „będzie”, „ma wzrosnąć” itp. odnoszące się do przyszłości i dotyczące ewentualnego opracowania nowych leków lub ich wprowadzenia do sprzedaży, lub też potencjalnych przychodów z tej sprzedaży. Tego typu sformułowania odzwierciedlają obecne stanowisko Grupy w stosunku do wydarzeń przyszłych, i mają charakter założeń. Rzeczywiste wydarzenia, jakie nastąpią podlegają oddziaływaniu różnych czynników i w istocie mogą zdecydowanie różnić się od obecnych przewidywań opisanych powyżej. Zawarte powyżej stwierdzenia nie mogą stanowić gwarancji, iż określone nowe produkty zostaną rzeczywiście opracowane i wprowadzone na rynek, ani też nie gwarantują, że zostaną osiągnięte zakładane poziomy sprzedaży. Każde wprowadzenie na rynek nowego leku, i jego sprzedaż jest uzależniona m.in. od wyników przyszłych badań klinicznych, działań legislacyjnych władz, możliwości uzyskania lub utrzymania patentu, innych kwestii związanych z ochroną własności intelektualnej, a także od działań konkurencji. Ponadto, w formularzu F-20, jaki złożono w Securities Exchange Commission (SEC) zapisane są dodatkowe czynniki ryzyka. Jeśli którykolwiek z tych czynników ryzyka się spełni, wówczas założenia przedstawione powyżej jako przewidywane, planowane, zakładane, itp. okażą się niemożliwe do spełnienia. Grupa udostępnia te informacje, jakie są w jej posiadaniu na dzień dzisiejszy i nie jest zobowiązana do ich aktualizacji.
Kontakt dla mediów:
Edyta Bondyra
Toolbox Creative Communications
Tel.: (+48 42) 636 70 03
GSM: (+48) 506 108 350
e.bondyra@toolbox.com.pl