Szukaj

Alergia - nadzieja na nowe leki

Podziel się
Komentarze1

Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanu Wisconsin pod kierunkiem Jamesa Maltera odkryła enzym, który wpływa na długość życia eozynofili, ważnych komórek układu odpornościowego biorących udział w reakcjach alergicznych.

Pod wpływem alergenów eozynofile trafiają do płuc lub skóry, gdzie uaktywniają się i zaczynają produkować prozapalne substancje, odpowiedzialne za objawy alergii.

Eozynofile krążące we krwi żyją bardzo krótko, jednak po uaktywnieniu przez kontakt z alergenem, zaczynają wytwarzać związek o nazwie GM-SCF, który jest czynnikiem przedłużającym ich życie. W komórkach eozynofili GM-CSF może połączyć się z dwoma czynnikami - AUF1 lub hnRNP C.


Oddziaływanie pomiędzy "przedłużaczem życia" GM-CSF a czynnikiem AUF1 powoduje zmniejszenie produkcji GM-CSF poprzez szybsze niszczenie mRNA kodującego to białko. Natomiast połączenie GM-CSF z hnRNP C stabilizuje RNA i powstaje więcej białka GM-CSF.

Równowaga pomiędzy AUF1 i hnRNP C reguluje czas życia eozynofili.

Naukowcy z Wisconsin odkryli enzym, nazwany Pin1, który oddziałuje z białkiem AUF1 i uniemożliwia jego przyłączenie się do "przedłużacza życia" GM-CSF. To powoduje, że białko GM-CSF łączy się tylko z hnRNP C, przedłużając tym samym czas życia eozynofili.

Badacze wykazali, że hodowanie eozynofili ze związkiem hamującym aktywność enzymu Pin1 zmniejsza ich przeżywalność. Oznacza to, że związki blokujące Pin1 mogą być wykorzystane jako nowe leki przeciwalergiczne.

Komentarze do: Alergia - nadzieja na nowe leki (1)

Alinka11
Alinka11 11-03-2010 14:19

Alergia

1

Wydaje mi się, że najlepszym sposobem walki z alergią jest terapia odczulająca (immunoterapia). Polega ona na podawaniu alergenu w serii szczepień. Jest to leczenie dość długie, dlatego należy przemyśleć decyzję o jego p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze