Naukowcy przedstawiają kolejny powód – poza możliwymi urazami wątroby, krwawieniem brzusznym oraz innymi efektami ubocznymi - unikania alkoholu podczas zażywania niektórych lekarstw. Ich raport, zamieszczony w czasopiśmie Molecular Pharmaceutics, opisuje eksperymenty laboratoryjne, w których alkohol ponad trzykrotnie wzmocnił aktywność leku w ciele, skutecznie potrajając pierwotną dawkę.
Christel Bergström wraz z kolegami wyjaśnili, że napoje alkoholowe lub etanol mogą spowodować w organizmie wzrost ilości leków, zarówno tych sprzedawanych na receptę jak i dostępnych bez niej, które są aktywne w ciele po zażyciu określonej dawki.
Alkohol może zmienić sposób, w jaki enzymy i inne substancje w ciele będą na siebie oddziaływały, w połączeniu z ponad 5000 leków dostępnych na rynku.
Niektóre z tych lekarstw są trudno rozpuszczalne w przewodzie pokarmowym - zwłaszcza w żołądku i jelitach.
Zobacz również:
Naukowcy starali się dowiedzieć czy etanol ułatwia rozpuszczalność tych leków. Jeśli tak, sprawiałby on, że leki stają się bardziej dostępne w ciele człowieka, najprawdopodobniej intensyfikując ich działanie w połączeniu z alkoholem.
Ażeby się tego dowiedzieć, badacze użyli symulowanego środowiska jelita cienkiego, w celu przetestowania jak szybko lek się rozpuści, w zależności od tego czy będzie obecny alkohol czy też nie.
Blisko 60% z 22 testowanych lekarstw rozpuszczało się szybciej w obecności alkoholu.
Ponadto odkryli, że niektóre substancje, jak chociażby kwasowe, były pod większym wpływem alkoholu. Należą do nich niektóre środki przeciw nadkwaśności, takie jak warfaryna - antykolaguant, Tamoxifen stosowany przy niektórych rodzajach nowotworów i naproxen łągodzący ból i stan zapalny.
Komentarze do: Alkohol może wzmacniać działanie niektórych leków w organizmie