Dla niektórych osób otyłych, problemy z piciem alkoholu mogą pojawić się wraz z przejściem operacji zmniejszenia żołądka. Chociaż wskaźnik nadużywania alkoholu wspiął się w ostatnim roku tylko o 2%, ciągle daje to 2000 nowych przypadków nadużywania alkoholu. Pacjenci, którzy przeszli zabieg odchudzający, przyznali, że w ciągu dwóch lat po operacji zauważyli u siebie objawy uzależnienia.
Do najczęściej przytaczanych należała potrzeba porannego drinka lub mieszanie alkoholu z narkotykami.
Problemy alkoholowe zaobserwowano głównie wśród osób, którym operowano obwodnicę żołądka, co powoduje jego zmniejszenie do wielkości piłeczki golfowej.
"To niepokojące sygnały. Należy się im bliżej przyjrzeć” - powiedział Robin Blackstone, prezes American Society for Metabolic & Bariatric Surgery.
Więcej niż 220.000 Amerykanów przeszło któryś z rodzajów zabiegów odchudzających w 2009 roku. Operacje są najpopularniejszą metodą walki z otyłością w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz również:
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
- Psychoza alkoholowa
- Nowy sposób na zahamowanie nadmiernego picia alkoholu?
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Sprawdź, jak poradzić sobie z alkoholem!
- Alkoholizm u kobiet
- Objawy alkoholizmu
- Zatrucie etanolem
Badania nad związkiem operacji i alkoholizmu przeprowadzone zostały na prawie 2000 pacjentach w różnych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych.
Każdy z nich przeszedł procedurę odchudzania, w tym operacje żołądka, obwodnicy lub zmniejszanie żołądka.
Pacjenci odpowiedzieli na pytania dotyczące ich zwyczajów picia alkoholu przed i po operacją. Okazało się, że przed zabiegiem 7,6% osób miało problemy z nadużywaniem alkoholu. Po operacjach zaś, do problemów z piciem przyznało się już aż 9,6% przebadanych.
Blackstone zaznaczył jednak, że wyniki nie powinny zniechęcać ludzi bardzo otyłych do operacji zwanej założeniem bajpasów żołądkowych ('gastric bypass'), która najczęściej pomaga w walce z otyłością.
Młodym pacjentom zaleca się też rozważenie innych sposobów radzenia sobie z wagą.
"Osoby, którym zaleca się operacje odchudzające, naprawdę tego potrzebują. Życie z nadwagą zagraża naszemu zdrowiu. Jednak należy pamiętać, że te operacje i zabiegi nie pozostają bez wpływu na nasze późniejsze życie” - podsumował Blackstone.