Choroba Alzheimera (AD) i inne rodzaje demencji występują najczęściej w podeszłym wieku. Szybkie starzenie się społeczeństwa na całym świecie powoduje, że wzrastają koszty opieki zdrowotnej. Z tego względu czynniki, które wpływają na wystąpienie zaburzeń poznawczych oraz demencję, mają istotne znaczenie dla społeczeństwa.
W magazynie Psychiatry Investig został opublikowany artykuł Kim JW, w którym autor opisuje związek pomiędzy ilością wypitego alkoholu a możliwością wystąpienia zaburzeń poznawczych u osób starszych. Z wypowiedzi autora wynika, iż alkohol może mieć nie tylko negatywny, ale i pozytywny wpływ na osoby starsze dotknięte tą chorobą. Działanie neurotoksyczne lub neuroochronne alkoholu zależy bowiem od dawki, która jest konsumowana przez ludzi w podeszłym wieku.
Dla potwierdzenia tej konkluzji zostały przeprowadzone badania obrazowe mózgu u osób w podeszłym wieku, które mówią, że nadmierne spożycie alkoholu może zwiększyć ryzyko powstania u nich demencji oraz zaburzeń poznawczych. Natomiast regularne, lecz umiarkowane dawkowanie tego trunku, może chronić nie tylko przed tymi zaburzeniami, ale także wpływać korzystnie na serce.
Zobacz również:
Obecnie nie istnieją żadne sprawdzone metody, które mogłyby zahamować powstanie zaburzeń poznawczych, choć liczby badań epidemiologicznych wykazały mniejsze ryzyko takich uwarunkowań u osób regularnie pijących alkohol, niż niepijących.
Niedawno przeprowadzona meta - analiza przez Peters, u pacjentów w wieku powyżej 65 lat wykazała w obrazowych badaniach mózgu, że umiarkowane spożycie alkoholu wiązało się z około 35 – 45% niższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń poznawczych lub demencji, w porównaniu z abstynentami.
Autorzy opublikowanych badań mieli na celu pokazanie, co wiadomo na temat mechanizmów, dzięki którym spożycie alkoholu może mieć neurotoksyczne lub neuroochronne działanie. Aktualnie wiadomo, że umiarkowane spożycie wina i innych napojów alkoholowych zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Uczeni natomiast jeszcze nie wskazali, jaka jest „optymalna dawka alkoholu”, która ochroni osoby starsze przed zaburzeniami poznawczymi czy demencją.
W chwili obecnej szczegółowe mechanizmy tego typu „domniemanej ochrony” nie są jeszcze dobrze określone. Dlatego zaleca się powstrzymanie od zbytniego stosowania alkoholu do redukcji demencji. Z drugiej strony dane biomedyczne popierają wysuniętą koncepcję, iż regularne i umiarkowane spożywanie etanolu nie jest niebezpieczne dla funkcji poznawczych, wręcz przeciwnie, może mieć działanie ochronne. Konkluzje taką potwierdzają także badania epidemiologiczne., badania epidemiologiczne