Szukaj

Alkohol - umiarkowane picie, lepsze zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy piją alkohol z umiarkowaniem, mają lepsze zdrowie i zazwyczaj prowadzą zdrowszy tryb życia niż ci, którzy nie piją nigdy oraz ci, którzy piją w nadmiarze, ujawniają ostatnie badania francuskie. Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przeanalizowali wyniki badań klinicznych i biologicznych blisko 150 000 osób, których średnia wieku wyniosła 47 lat. Badani zostali podzieleni według ich dziennego spożycia alkoholu: niepijący, mało pijący (mniej niż 1 miarka alkoholu dziennie), pijący umiarkowanie (od 1 do 3 miarek alkoholu na dzień), bardzo dużo pijący (4 miarki lub więcej alkoholu dziennie) oraz ci, którzy już nie piją.



Jedna miarka spożywanego alkoholu wynosiła 10g (mała lampka wina). Badacze przeanalizowali liczne wskaźniki zdrowia, takie jak indeks BMI, obwód talii, stres, ciśnienie krwi, bicie serca, wydolność oddechową, wrażliwość na glukozę i cholesterol. Wszystkie te wskaźniki były lepsze u ludzi, którzy spożywali umiarkowane ilości alkoholu – zauważyli naukowcy.

Jednakże nic nie wskazuje na to, że moglibyśmy przypisywać winu, piwu i innym napojom spirytusowym fakt, że pijący umiarkowanie mieliby mieć lepsze zdrowie i mniej byliby narażeni na choroby serca i naczyń krwionośnych niż wszyscy inni, zastrzegają naukowcy. I dorzucają, że byłoby zbyt przedwczesne promować spożywanie alkoholu ze względu na jego właściwości zdrowotne. W efekcie, wydaje się, że pijący umiarkowanie mają lepsze zdrowie, dlatego iż prowadzą po prostu zdrowszy tryb życia, co wynika z ich statusu społecznego i zawodowego. Umiarkowanie więc, według badaczy, byłoby markerem zdrowia.


To, co jest jednakże zupełnie pewne, to fakt, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Badania amerykańskie pozwalają się domyślać, iż ludzie, którzy piją duże ilości alkoholu, niezależnie od tego, czy piją regularnie, czy okazyjnie, ale zawsze nadmiernie, są bardziej narażeni na zachorowanie na raka trzustki niż ci, którzy piją mało lub w ogóle.


Badacze przeanalizowali zwyczaje picia alkoholu 531 pacjentów chorych na raka, z których większość to byli mężczyźni w wieku od 60 do 80 lat. Grupa reprezentacyjna była stworzona z 1701 osób. Nadmierne spożycie alkoholu zdefiniowano jako dzienne spożycie od 21 do 35 miarek. Jedna miarka była równa 14g alkoholu lub 1 standardowej lampce wina lub jednej butelce piwa o pojemności 341 ml. Biorąc pod uwagę częstość picia i ilość  alkoholu na przestrzeni lat, ryzyko wystąpienia raka trzustki było 1,5-6 razy większe u ludzi pijących bez umiarkowania niż u tych, którzy zadowalali się mniej niż jedną miarką alkoholu na miesiąc.

Natomiast zwolennicy imprez alkoholowych, polegających na wyścigach w piciu alkoholu na czas, są narażeni na raka trzustki 3,5 razy bardziej niż inni. Co ważne, nie znaleziono żadnych związków z alkoholem i rakiem trzustki u kobiet, gdyż bardzo niewiele kobiet pije bez umiarkowania.

Te dwa badania zostały przeprowadzone ze względu na rosnące zaniepokojenie autorytetów medycznych w licznych krajach i spowodowały, że Światowa Organizacja Zdrowia podjęła ofensywę przeciwko nadmiernemu spożyciu alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, szkodliwe nadmierne spożywanie alkoholu każdego roku zabija 2,5 miliona osób, z czego 320 000 to ludzie młodzi, w wieku od 15 do 29 lat. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca między innymi podniesienie cen alkoholu i napojów alkoholowych oraz lepszą kontrolę nad reklamą i promocją alkoholu.

Komentarze do: Alkohol - umiarkowane picie, lepsze zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz