Szukaj

AMD - 250 tys. chorych zagrożonych ślepotą

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku u ok. 250 tys. osób w Polsce lekarze wykrywają AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. To nieuleczalna choroba, której rozwój może prowadzić do całkowitej ślepoty w jednym lub obu oczach ostrzegali lekarze specjaliści na czwartkowej konferencji w Publicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie.

"W związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, problem AMD w naszym kraju narasta" - podkreślił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Jerzy Szaflik. Według szacunków lekarzy, schorzeniem zagrożonych w Polsce jest ok. 10 proc. osób po 45. roku życia.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli AMD (Age-related Macular Degeneration) to schorzenie centralnej części siatkówki, tzw. plamki żółtej. Znajdujące się w niej fotoreceptory ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Jak opisuje Szaflik, choroba rozwija się zwykle dość powoli, może jednak prowadzić do utraty widzenia.

Najbardziej charakterystycznym objawem AMD jest zniekształcanie widzianego obrazu i krzywienie linii (np. framug) - podkreśliła kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki PAN w Szczecinie prof. Danuta Karczewicz. Pacjenci skarżą się też na utratę ostrości wzroku, nie widzą kontrastu, mają problemy z czytaniem, pisaniem oraz rozpoznawaniem twarzy i przedmiotów. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama.


Lekarze zgodnie podkreślili ogromne znaczenie profilaktyki w pojawieniu się i leczeniu AMD. "Mamy wpływ na przebieg choroby i zmniejszenie szanszachorowania. Dlatego po przekroczeniu 40-45 roku życia należy co 1-2 lata zgłaszać się do okulisty na badania dna oka" - apelował prof. Szaflik.

"Nie mamy wpływu na wiek czy geny, są jednak czynniki ryzyka zależne od nas - przede wszystkim odpowiednia dieta" - podkreślali lekarze. Według przewodniczącej Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka dr Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Akademii Medycznej w Warszawie, należy przede wszystkim ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Zamiast tłuszczy wprowadzić do codziennej diety żywność bogatą w kwasy omega-3 (w rybach) oraz jeść dużo owoców i warzyw.

Specjaliści przypomnieli też o konieczności noszenia przyciemnionych okularów w słoneczne dni. Przestrzegli również przed kupowaniem okularów do czytania w aptekach czy supermarketach bez wykonania uprzednich badań okulistycznych.

Na całym świecie, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na AMD cierpi ok. 30 mln ludzi. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 65 roku życia - liczbę takich przypadków ocenia się na świecie na 8 mln.

Komentarze do: AMD - 250 tys. chorych zagrożonych ślepotą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz