Nowy lek, anamorelin, poprawia apetyt i zwiększa masę ciała u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc lub cierpiących na anoreksję i wyniszczenie. Informacje na temat leku pojawiły się na ESMO 2014 Kongres w Madrycie.
- Anoreksja i wyniszczenie są jednymi z najbardziej kłopotliwych i niepokojących objawów zaawansowanego raka, zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin – mówi główna autorka badania, dr Jennifer Temel z Wydziału Medycyny z USA.
W dużych, kontrolnych badaniach ROMANA 1 i 2, analizowano wpływ leku Anamorelin na jadłowstręt i wyniszczanie u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc. W badaniach ROMANA, wzięli udział pacjenci z nieoperacyjnym III lub IV stadium niedrobnokomórkowego raka płuc. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. W pierwszej podawano 100 mg Anamorelinu, a w drugiej placebo. Leki przyjmowano codziennie przez 12 tygodni.
Wśród 484 uczestników badania ROMANA, osoby biorące Anamorelin, doświadczyły wzrostu beztłuszczowej masy ciała o 1,10 kg w ciągu 12 tygodni w porównaniu ze stratą 0,44 kilograma u pacjentów przyjmujących placebo. Objawy pacjentów dotyczące jadłowstrętu w okresie 12 tygodni również uległy poprawie, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ogółem, osoby przyjmujące Anamorelin, w ciągu całego okresu przybrały na wadze o średnio 2,2 kg. Jednak pojawiły się również skutki uboczne, które obejmowały głównie nudności.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
W drugim badaniu, czyli ROMANA 2, analizą objęto 2 495 uczestników z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Badanie przeprowadzone zostało w podobny sposób. Lek przyniósł również pozytywne rezultaty. Masa ciała u osób, zażywających lek wzrosła o 0,95 kg w porównaniu do utraty 0,57 kg u pacjentów przyjmujących placebo.
Podsumowując badania, naukowcy uważają, że jest to bezpieczny i dobrze tolerowany lek przez organizm, który może okazać się kolejną bronią, mogącą pomóc w bardzo ciężkich objawach anoreksji i raka płuc.
W tym temacie wypowiada się również profesor Florain Strasser z Szpitala Kantonu St.Gallen z Szwajracii i uważa, że badania te, torują drogę dla wieloskładnikowego i najprawdopodobniej multimodalnego leczenia pacjentów cierpiących na raka i anoreksję. Jednak wszystko to, wymaga kolejnych badań.
Opracował: Damian Nowaczek
Komentarze do: Anamorelin – wykazuje poprawę apetytu i wzrost masy ciała u pacjentów z rakiem i jadłowstrętem