Anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV
Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują wyraźnie, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie (a według niektórych ekspertów trzykrotnie) wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV. Wiele osób nie wie o swoim zakażeniu. Liczba badań w kierunku HIV, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż zbyt mała. Bezpłatne i anonimowe testy na obecność wirusa HIV, połączone z poradnictwem przed i po teście, można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 26 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, z czego 22 finansowane są ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS, a 4 z innych źródeł (głównie ze środków Urzędów Miejskich).
Dane z PKD od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r.:
- Liczba pacjentów w PKD - 19 261
- Liczba wyników ujemnych - 18 555
- Liczba wyników dodatnich - 216
- Liczba porad - 490
- Najwięcej osób wykonało test na obecność HIV w PKD w Warszawie (5386). Wiele osób wykonało też test w PKD we Wrocławiu (2279), Poznaniu (1456), Chorzowie (1399) oraz Gdańsku (1400).
- Ponad połowa osób zgłaszających się do PKD to mężczyźni (58%), blisko trzy na cztery, wśród osób zgłaszających się do PKD w celu wykonania testu w kierunku HIV, to osoby poniżej 30 roku życia (73%).
- W roku 2006 drugą najliczniejszą grupą były osoby pomiędzy 30 a 39. rokiem życia (17%).
- Zdecydowana większość poddająca się badaniu to osoby heteroseksualne (87%).
- Co jedenasta osoba zgłaszająca się na test deklarowała orientację homoseksualną.
- Wśród zgłaszających się do PKD zdecydowaną większość stanowili mieszkańcy miast (85%). Mieszkańców wsi było tylko 7% wśród ogółu testujących się.
- Dodatkowo niemal połowa wszystkich osób testujących się to osoby z wykształceniem średnim (46%), a co czwarty był studentem (23,7%).
- Trzy na cztery osoby testujące się w PKD to osoby stanu wolnego (73%), a tylko co siódma osoba pozostawała w związku małżeńskim (14%).
Zobacz również:
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Epidemiologia HIV na świecie
- HIV i AIDS w Polsce
- Szkarlatyna
Możliwość zastrzeżenia swoich danych osobowych, zapewnienie nieujawniania osobom trzecim statusu serologicznego osoby poddającej się badaniu, a także bezpłatność testowania i szeroka dostępność leczenia ARV, stały się dla wielu ludzi w Polsce zachętą do poddania się badaniu.