Agencja amerykańska FDA (Food and Drug Administration) podejmuje środki, które mają ograniczyć konsumpcję antybiotyków w hodowlach amerykańskich. Antybiotyki te powinny być używane jedynie w celach terapeutycznych (zapobieganie, kontrolowanie oraz leczenie infekcji), stwierdza agencja FDA w komunikacie. Od tej pory, nie będzie można ich stosować w celu zwiększenia produkcji mięsa.
Jest to bardzo ważne działanie z punktu widzenia zdrowia ludzkiego również, biorąc pod uwagę rosnącą odporność na anybiotyki na łonie niektórych bakterii.
Agencja Food and Drug Administration wyjaśnia: te nowe inicjatywy przyczynią się do tego, że hodowcy oraz weterynarze będą leczyć zwierzęta, a jednocześnie zagwarantują, iż antybiotyki, których cała populacja potrzebuje, pozostaną skuteczne i bezpieczne.
Chodzi tutaj przede wszystkim o antybiotyki z rodziny cefalosporyn, które są stosowane u bydła, świń oraz drobiu, podkreśla przewodnicząca FDA, doktor Margaret Hamburg.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Eksperci zgadzają się co do tego, że wszelkie użycie środków antymikrobowych, zarówno u zwierząt, jak i u człowieka, przyczynia się do pojawiania się szczepów bakteryjnych odpornych na antybiotyki.
Stąd więc znaczenie posługiwania się tymi środkami jedynie w celach medycznych, kiedy już nie ma innej możliwości, dorzuca jeszcze doktor Margaret Hamburg.
I w tym celu właśnie, agencja Food and Drug Administration publikuje trzy dokumenty na temat „usprawiedliwionego” użycia antybiotyków.
Pierwszy z tych artykułów przede wszystkim zaleca hodowcom stopniową eliminację tych leków.
Drugi dokument z kolei ma pomagać laboratoriom farmaceutycznymi w stopniowym wycofywaniu się z produkcji antybiotyków, które są przeznaczone dla przemysłu hodowlanego.
Agencja Food and Drug Administration zaleca zmodyfikowanie reguł sprzedaży, a także włączenie zasady obowiązku stosowania antybiotyków u zwierząt jedynie pod nadzorem weterynarza.
Trzeci dokument natomiast to wytyczne dla weterynarzy, które określają kwestie żywienia zwierząt. Dokument ten również odnosi się do warunków, w których weterynarz może zezwolić na posłużenie się niektórymi lekarstwami w karmie.