Konsumpcja kawy ma bardzo dobrze znane działanie na mózg. Podnosi czujność, koncentrację, zdolności uczenia się, stymuluje uwagę oraz skraca czas reakcji. Poprawia nasze zdolności pamięciowe. A jednak, jak się okazuje może zakłócić nasz sen. Co więcej, wykazano również, że głównie u kobiet, konsumpcja kawy przez całe życie może spowalniać spadek poznawczy związany z wiekiem. Kolejny interesujący fakt jest taki, że kawa może również redukować ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona.
Do tej pory, większość badań sugerowała, że substancją odpowiedzialną za te działania jest kofeina, ponieważ podczas testów okazywała się skuteczna. Natomiast, kawa bekofeinowa często nie wykazywała się żadnym z wyżej wymienionych skutków.
Plastyczność mózgowa hipokampu
Mechanizmy, które kryją się za działaniem kofeiny w prewencji patologii mózgowych, pozostają słabo poznane i zrozumiane. Często, przypisywane są po prostu jej właściwościom jako antagonisty receptorów adenozyny.
Przedkliniczne badanie, przeprowadzone ostatnio, pokazało jednak, że istnieje całkiem nowy mechanizm. Kiedy bowiem laboratoryjne szczury otrzymywały suplementy kofeiny w swojej wodzie do picia (5mg/kg/dzień, co odpowiada 3 filiżankom kawy dziennie u człowieka), między 4 i 10 miesiącem życia, w 10 miesiącu życia miały lepsze zdolności uczenia się i lepsze funkcje pamięciowe w porównaniu do szczurów, które piły jedynie wodę z kranu.
Eksperci podkreślają jeszcze, że ekspozycja na kofeinę stymuluje wzrost niektórych rozgałęzień neuronowych: dendrytów oraz kolców dendrytycznych. Kolce dendrytyczne to małe wyrostki, obecne na dendrytach, służące jako marker plastyczności neuronów.
Zjawisko to zostało zaobserwowane w hipokampie, który jest strukturą mózgową wysoce zaangażowaną w proces pamięci. Najnowsze prace sugerują więc, że plastyczność zaobserwowana na poziomie hipokampu u szczurów laboratoryjnych, mających kontakt z kofeiną, może wiązać się z prewencją spadku poznawczego dzięki konsumpcji kawy i kofeiny, przez całą długość życia.
Zobacz również:
Inne badania z kolei zdają się sugerować, że inne składniki kawy, a przede wszystkim polifenole antyoksydacyjne – w szczególności, kwasy chlorogenowe – mają mieć bezpośrednie działanie na mózg.
Zielona kawa bezkofeinowa stymuluje metabolizm mózgowy
Najnowsze badanie przyjrzało się również ekstraktowi z zielonej kawy bezkofeinowej, dostępnej w handlu, znanej jako Svetor®. Suplement ten zawiera od 40% do 45% kwasów chlorogenowych, z których 15% to kwas znany jako 5-caffeol quinic acid, główny chlorogenowy kwas w kawie.
W przebiegu doświadczenia, myszy konsumowały 430 mg/dzień tego ekstraktu (zalecana dawka dla ludzi to 400 mg dziennie), między 3 i 8 miesiącem życia. Stwierdzono u nich poprawę mitochondrialnego metabolizmu energetycznego mózgu, a także lepszą aktywność genów związanych z metabolizmem mózgowym.
Ponieważ spadek poznawczy jest skorelowany z zaburzeniami metabolizmu energetycznego mózgu, ze wzrostem stresu oksydacyjnego, a także ze spadkiem funkcji synaptycznych, autorzy badania sugerują stosowanie tego typu wyciągów do walki ze spadkiem poznawczym związanym z wiekiem.
Antyoksydanty z kawy poprawiają funkcje poznawcze u seniorów
Badanie pilotażowe, przeprowadzone ostatnio, skupiło się nad efektami spożywania 3 filiżanek normalnej kawy dziennie, kawy bezkofeinowej wzbogaconej bądź nie kwasami chlorogenowymi, a także konsumpcją placebo. Pod lupę wzięto skutki tej konsumpcji dla zdolności poznawczych 39 uczestników, w wieku od 53 do 79 lat.
Wnioski? W porównaniu do kawy bezkofeinowej, mającej normalną zawartość kwasów chlorogenowych oraz w porównaniu do placebo, kawa normalna odznaczała się pozytywnym działaniem na nastrój oraz na uwagę.
Kawa bezkofeinowa, wzbogacona kwasami chlorogenowymi, także poprawiła nastój uczestników oraz ich zdolności, jednakże w nieco mniejszym stopniu. Ten typ kawy stymulował przede wszystkim uwagę oraz redukował bóle głowy i zmęczenie umysłowe związane z rozwiązywaniem testów.
Naukowcy sugerują więc, że antyoksydanty z kawy, takie jak kwasy chlorogenowe, mogą wywierać pozytywny wpływ na mózg i na poznanie, przede wszystkim u osób starszych. Potrzebne są jednak dodatkowe, bardziej pogłębione badania.
Inne prace epidemiologiczne zainteresowały się różnymi składnikami diety śródziemnomorskiej oraz ich wpływem na funkcje poznawcze u osób starszych. Badanie to zostało przeprowadzone w regionie Barcelony. Udział w nich wzięło 447 osób, w tym 52% kobiet, w wieku od 55 do 80 lat, bez objawów choroby serca, ale z grupy ryzyka.
Okazało się, że konsumpcja niektórych typów produktów spożywczych oraz napojów była związana z poprawą funkcji poznawczych. Pośród przestudiowanych produktów znalazły się: olej z oliwek, orzechy, wino, kawa. Kawa była znacząco związana z poprawą pamięci werbalnej.
Podsumowując, konsumpcja żywności i napojów bogatych w antyoksydanty, a w szczególności w polifenole, poprawiała zdolności poznawcze u osób z grupy wysokiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Komentarze do: Antyoksydacyjne polifenole w kawie są aktywne na poziomie mózgu