Glukozamina może nie działać, jeśli chodzi o łagodzenie cierpienia związanego z bólem pleców, wywołanym przez artrozę degeneracyjną kręgów lędźwiowych, według przeprowadzonych norweskich prób klinicznych na 250 pacjentach.
Norwescy naukowcy donoszą, że pacjenci leczeni siarczanem glukozaminy (1 500 mg dziennie), podczas 6 miesięczy nie odczuli większej ulgi niż ci, którym podawano placebo. Krótko mówiąc, wszystkim pacjentom względnie ulżyło, zarówno tym, którzy zażywali palacebo, jak i tym, którzy brali glukozaminę.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dlaczego więc leczenie wydaje się nieskuteczne w tym przypadku, podczas gdy inne rezultaty pozwoliły zaobserwować, że glukozamina może być skuteczna jeśli chodzi o artrozę kolana? Naukowcy wysnuwają hipotezę, wegług której glukozamina może po prostu nie działać na wszystkie stawy.
Naukowcy podkreślają także, że w dniu dzisiejszym, żadno leczenie, ani farmakologiczne, ani chirurgiczne, ani żadno inne, nie okazało się bardziej skuteczne niż placebo, jeśli chodzi o łagodzenie przewlekłego bólu związanego z artrozą degeneracyjną kręgów lędźwiowych.
Komentarze do: Artroza: glukozamina nieskuteczna na bóle pleców