Ludzie, którzy odczuwają duży stres w pracy, mogą być narażeni nawet 2 razy bardziej na wystąpienie astmy niż ci, którzy pracują w środowisku mniej stresującym, ujawniają niedawne badania niemieckie. Badacze doszli do takiego wniosku oceniając za pomocą kwestionariuszy poziom stresu w pracy, zdolność bądź nie do zrelaksowania się natychmiast po zakończonym dniu pracy, a także zdrowie ponad 5000 pracowników w wieku od 40 do 65 lat.
Badanie trwało 13 lat. Rezultaty ujawniają, że 2,4% uczestników majacych pracę o bardzo wysokim poziomie stresu, zapadło na atmę podczas trzynastoletniego okresu badań, w porównaniu do 1,3% pracowników mało zestresowanych. U ludzi, którzy byli niezdolni zrelaksować się po pracy, przypadki występowania astmy podwoiły się, w porównaniu do tych osób, którzy mają zdolność zapominania o problemach zawodowych (odpowiednio 2,6% i 1,5%).
Zobacz również:
Ryzyko zachorowania na astmę występuje niezależnie od wagi ciała, aktywności fizycznej, przypadków astmy w rodzinie, palenia papierosów bądź nie. Ponieważ tryb życia raczej nie ma znaczenia, naukowcy sugerują, że stres chroniczny może szkodzić systemowi obronnemu, osłabiając drogi oddechowe, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje.
Badania te były pierwszymi badaniami, które miały za zadanie ustalić związek między stresem w pracy a zachorowalnością na astmę. Mimo że chodzi tu tylko o bardzo prosty związek, a nie o relację przyczyna-efekt, badania te przynoszą dodatkowe informacje na temat złego wpływu chronicznego stresu na astmę.
Komentarze do: Astma: stres w pracy zwiększa ryzyko