Szukaj

Avatar u dentysty? Projektują zęby w 3-D

Podziel się
Komentarze0

W katowickim gabinecie Dentim clinic zanim pacjentowi odbudują uśmiech przy pomocy implantów, pokazują mu cały zabieg i proces leczenia na ekranie komputera w wersji 3-D. Wszystko za sprawą technologii, która łączy tomografię komputerową i nowoczesne oprogramowanie komputerowe. Dzięki jej zastosowaniu pacjent może podejrzeć swój nowy uśmiech, zanim on jeszcze powstanie, a lekarz może przygotować bardzo precyzyjnie zabieg implantologiczny w przestrzeni wirtualnej.



Wirtualne zęby, jak wizualizacja wieżowca?

Najpierw wykonuje się pacjentowi tomografię komputerową. Następnie uzyskane zdjęcie jamy ustnej, ubytków i kości trafia do komputera, gdzie przy pomocy specjalnego programu SimPlant przetwarzane jest ono na trójwymiarowy obraz i wizualizację nowego uśmiechu. Od tego momentu do pracy wkracza nowoczesna technologia i oprogramowanie. Przy pomocy komputera lekarz projektuje nowy uśmiech, tak dobierając procedurę leczenia żeby była ona najbardziej skuteczna dla pacjenta, zarówno pod względem klinicznym, jak również estetycznym - tłumaczy lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. - Przypomina to troszkę projektowanie wieżowca. Tam również liczy się precyzja, potrzebna jest ocena ryzyka, trwałości podłoża a w końcu wizualizacja efektu końcowego - dodaje.

James Cameron czy Dr James?

Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania SimPlant pozwala lekarzowi poznać dokładnie anatomię pacjenta i precyzyjnie zaplanować leczenie implantologiczne, skracając przy tym samą procedurę leczenia do minimum. Pomaga mu w tym asystent programu - Dr James. To on w wirtualnej przestrzeni, na ekranie komputera umiejscawia implanty w miejscu proponowanej odbudowy. Do swojej pracy Dr James używa wirtualnych zębów lub skanowanej protezy pacjenta, samodzielnie rozmieszczając implanty. Efektem pracy asystenta programu i lekarza jest stworzenie specjalnego szablonu, który podczas zabiegu odwzorowuje pozycję implantu, chroniąc stomatologa przed niespodziankami podczas zabiegu, a pacjenta przed rozczarowaniem z efektu.

Kiedyś lekarz musiał tę pracę wykonać sam, oceniając w oparciu o tomografię m.in. jakość tkanki kostnej, w którą wszczepiony zostanie implant. Dziś w tej ocenie pomaga nam program komputerowy. Ta precyzja sprawia, ze jesteśmy w stanie o wiele szybciej dobrać plan leczenia, a także zadecydować np. o tym czy kości pacjenta nadają się do natychmiastowej implantacji - tłumaczy Fąferko. - Możemy także o wiele precyzyjniej osiągnąć zaplanowany efekt. Posiadanie szablonu stworzonego przez program, pod konkretnego pacjenta sprawia, że to, co planujemy znajduje odwzorowanie w efekcie estetycznym - dodaje.


Mniejsze ryzyko podczas zabiegu

Program komputerowy ocenia nie tylko jakość kości, pozwala także uniknąć kolizji pomiędzy implantem a nerwem zębodołowym, zmniejszając tym samym ryzyko powikłań podczas leczenia implantologicznego praktycznie do zera. Stworzony z kolei dzięki programowi obraz 3-D szczęki pacjenta pozwala na podejrzenia kości w 3-D.


Dzięki możliwości obracania obrazu 3-D na ekranie komputera lekarz może dokładnie przyjrzeć się anatomii pacjenta, ale także przygotować symulację zabiegu w wirtualnej przestrzeni oznaczając m.in. nerwy pacjenta, miejsca odbudowy kości, a nawet kąty pod jakim wszczepiany będzie implant. Dzięki temu lekarz jest w stanie odwzorować podczas zabiegu pozycję implantu, wcześniej zaplanowaną w programie komputerowym - wyjaśnia Fąferko.

Planują każdy etap leczenia

Wykorzystanie oprogramowania pozwala na zaplanowanie leczenia od pierwszej wizyty do efektu końcowego. Obecnie leczenie implantologiczne składa się z 2 etapów. Pierwszy etap to wszczepienie implantów, drugi to osadzenie właściwych zębów na implantach. Etap ten zajmuje najczęściej od 2-4 miesięcy. Cała procedura wymaga zaangażowania zarówno implantologa jak i protetyka.

Leczenie implantologiczne wiąże się zarówno z ingerencją chirurgiczną, jak i pracą protetyczną. Ważne jest żeby na każdym z etapów leczenia wszyscy lekarze korzystali z tych samych szablonów. Program SimPlant to umożliwia. Te same wizualizacje dostępne są na wszystkich etapach leczenia implantologicznego. Pacjent dokładnie wie, co po sobie następuje, a przez to jest także przygotowany na kolejne zabiegi - tłumaczy Fąferko.

Zaplanuje nawet wydatki pacjenta

Jak zapewniają stomatolodzy zastosowanie programu komputerowego nie tylko zmniejsza ryzyko sprawiając, że zabieg jest bezpieczniejszy, pozwala także precyzyjnie zaplanować go, dając pacjentowi szansę na podejrzenie całego procesu.

Pacjent aktywnie uczestniczy w planowaniu całego leczenia. Dziś nie musimy już używać modeli do pokazania, gdzie i jak będzie wszczepiony implant. Pacjent to wszystko może zobaczyć w 3-D na ekranie komputera, jak swoisty film s-f. Wie także, jakie będą kolejne etapy leczenia i co ważne, ile będą one kosztowały - wyjaśnia Fąferko.

Ten czynnik ekonomiczny dla wielu pacjentów jest bardzo istotny. Zaplanowanie leczenia, wizualizacja jego kolejnych etapów, a także rozwiązań, które będą stosowane pozwala pacjentowi zaplanować także wydatki na leczenie. - Pacjent dokładnie wie, jaki zabieg i jakie rozwiązania będą stosowane na danym etapie leczenia. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu wie także, jaki poniesie koszt. Chroni go to więc przed niespodziankami finansowymi. Dodatkowo dzięki wirtualnemu wcześniejszemu zaplanowaniu leczenia, sam zabieg jest zdecydowanie krótszy - dodaje Fąferko.


Komentarze do: Avatar u dentysty? Projektują zęby w 3-D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz