Babcine sposoby na przeziębienie, czyli o tym, jak obronić się przed infekcjami!
Dla zwalczenia pierwszych objawów przeziębienia nie jest konieczne natychmiastowe faszerowanie się tabletkami. Metody, które stosowały nasze prababcie i babcie przed wieloma laty również są skuteczne, a na pewno zdrowsze dla naszej wątroby.
Kiedy ból ucha nie daje spokoju...
Z bólem ucha upora się cebula, a właściwie to olejki eteryczne z niej. Można je zrobić samemu, krojąc cebulę w drobną kosteczkę i lekko ją podgrzewając. Powstałą mieszankę soku i kawałków warzywa należy zapakować w bawełnianą chusteczkę i przyłożyć do bolącego ucha. Jest to skuteczne zarówno gdy jest ciepłe, jak i po wystygnięciu.
Sposoby na zatkany nos
Zatkany nos? Tutaj pomoże mieszanka wody z solą, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Potrzebujemy jedynie pół litra wody oraz łyżkę soli kuchennej. Taka mieszankę najlepiej stosować za pomocą dostępnych w aptekach specjalnych aplikatorów. Działa to podobnie do dostępnych na rynku sprejów do nosa, jednak jest dużo tańsze i zdrowsze.
Na ogólne wzmocnienie układu immunologicznego stosuje się mocny rosół z kury, który zmniejsza stan zapalny w organizmie. Przepis na rosół zna każdy z nas.
Zobacz również:
- Wzmocnij swój system odpornościowy i zduś przeziębienie w zarodku!
- Gdy bakterie stają się odporne na leki...
- Chcesz pokonać przeziębienie? Sięgnij po domowe sposoby!
- Jak odpowiednio nawadniać organizm w czasie zimy?
- Ból gardła i przeziębienie
- Jak radzić sobie z przeziębieniem?
- Infekcje wirusowe - musisz przez to przejść!
- Weź kąpiel, by zwalczyć przeziębienie!
Od wielu lat na gorączkę zalecane są okłady, które zmniejszają temperaturę ciała. Do miski należy wlać gorącą wodę oraz wycisnąć jedną cytrynę, a następnie zamoczyć w tym ręcznik, który następnie kładziemy na czole. Taka terapia wspomaga wydalanie ciepła z organizmu, a co za tym idzie, unormowanie temperatury organizmu. Dorośli powinni trzymać taki okład około 20- 30 minut, a u dzieci wystarczy 10 minut.
Kiedy choroba nie pozwala zasnąć...
Jak wiadomo, w trakcie choroby najbardziej leczniczy jest sen. W razie pomocy z zasypianiem polecana jest lawenda, która znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Z lawendy możemy korzystać na wiele sposobów, czy to przez dodatek do kąpieli lub świece uwalniające olejek lawendowy. Podobne działania ma rozmaryn oraz kasztany. Do przygotowania lawendowej kąpieli potrzebne jest około 100 gram kwiatów lawendy, które zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 5 minut. Następnie ten wywar musimy przecedzić, oddzielając kwiaty od naparu. Taki wywar wlewamy do wanny i poddajemy się relaksującej kąpieli.
Oliwa z oliwek nie jest przydatna jedynie od sporządzenia pysznej sałatki. Ma ona również właściwości oczyszczające, dlatego jest niezwykle pomocna przy zatruciach. Poza tym służyć może jako olejek do masaży, w miejscu w którym wcieramy oliwę skóra staje się niezwykle gładka i delikatna.
Jeśli mamy słabe i zniszczone włosy powinniśmy docenić zwykłe kurze jajka, które po zmieszaniu z wyciśniętą cytryną utworzą bardzo skuteczną odżywkę do włosów, która należy na nie nałożyć na około 15- 20 minut. Sposób ten jest o wiele tańszy od dostępnych w drogeriach środków, a ma o wiele lepsze właściwości ze względu na brak chemii i silikonów.
Opracowała:
Manuela Tomala