W oparciu o dane uzyskane przez badaczy z Virginia Commonwealth University, dzięki dezaktywacji poszczególnych receptorów nikotynowych, bieżącym palaczom będzie łatwiej rzucić palenie. Odkrycia te mogą pewnego dnia pomóc naukowcom w opracowaniu terapii antynikotynowej, która ułatwi osobom uzależnionym wyzwolić się od nałogu.
Palacze sięgają po papierosa z bardzo wielu powodów, jednak większość z nich utrzymuje, że robi to ze względu na niepokój wywołany głodem nikotynowym, nie przywiązując przy tym większej uwagi do zdrowotnych efektów ubocznych nałogu.
Badania wykazały, że przyjmowanie niewielkiej dawki nikotyny albo substancji blokującej receptory nikotynowe ma dokładnie taki sam wpływ na redukcję specyficznego stanu zaniepokojenia.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
Doktor Darlene Brunzell powiedziała, że badania te są wyjątkowe, gdyż mogą one dowieść, że nikotyna działa dokonując dezaktywacji, a nie aktywacji receptorów nikotynowych. Dodała też, że nikotyna działa jak pewnego rodzaju klucz, który odblokowuje receptory tej substancji w mózgu.
Brunzell wraz ze swoją ekipą badawczą mają nadzieję odkryć, które części mózgu odpowiadają za efekt zaniepokojenia wywoływany przez nikotynę.
Komentarze do: Badacze odkryli dlaczego nikotyna zawarta w papierosach może uśmierzać lęk u palaczy