Dzięki najnowszym badaniom nad związkami i spożyciem alkoholu odkryto, że długotrwałe małżeństwo ogranicza picie u mężczyzn, a jednocześnie wiąże się z nieco częstszym sięganiem po alkohol wśród kobiet. Badania prowadzone przez Uniwersytet Cincinnati zostały przedstawione na 107 Dorocznym Spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Na podstawie danych z badań i wywiadów autorzy odkryli, że żonaci mężczyźni deklarowali mniejsze spożycie alkoholu w porównaniu z mężczyznami rozwiedzionymi, owdowiałymi i kawalerami. Częściowo jest to spowodowane rzadszym piciem kobiet, twierdzą autorzy.
Mężczyźni również częściej niż kobiety sięgają po alkohol po rozwodzie.
Z drugiej strony, mężatki piją więcej niż wieloletnie rozwódki lub niedawno owdowiałe kobiety, częściowo dlatego, że mieszkają z mężczyznami, u których poziom spożycia trunków jest większy.
Zobacz również:
- Psychoza alkoholowa
- Alkoholizm u kobiet
- Nowy sposób na zahamowanie nadmiernego picia alkoholu?
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Sprawdź, jak poradzić sobie z alkoholem!
- Objawy alkoholizmu
- Leczenie alkoholizmu
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
Z badań wynikają również następujące zależności:
· W każdej kategorii stanu cywilnego, mężczyźni spożywają średnio większe ilości alkoholu niż kobiety.
· W każdej kategorii stanu cywilnego, większy odsetek mężczyzn niż kobiet zgłaszał co najmniej jeden problem wynikający z picia.
· Niedawno rozwiedzieni mężczyźni deklarowali znacznie większą średnią ilość spożywanego alkoholu niż mężczyźni w wieloletnim stażem małżeńskim.
· Co najmniej jeden problem związany z piciem był zgłaszany przez znacznie większą ilość kobiet rozwiedzionych od dłuższego czasu lub niedawno niż wieloletnich mężatek.
Naukowcy sugerują, że dalsze badania powinny dokładniej przeanalizować wpływ wdowieństwa oraz zróżnicowania rasowego na spożycie alkoholu.
Komentarze do: Badania nad powiązaniami między małżeństwem i alkoholem