Najnowsze odkrycia dokonane podczas badań na szczurach mogą pomóc w leczeniu ludzi, pozwalając zrozumieć wpływ płci, hormonów i doświadczeń życiowych na proces uzależniania się od narkotyków. Wnioski z badań zostały podsumowane w formie ustnej prezentacji na spotkaniu naukowym Society for Neuroscience.
Jak się okazuje, ośrodek przyjemności w mózgu samic szczurów będących matkami reaguje na narkotyk w inny sposób, niż u osobników nie posiadających potomstwa.
Mózgi tych pierwszych wyzwalają mniej związku chemicznego zwanego dopaminą, odpowiedzialnego za uczucie przyjemnego odurzenia spowodowanego narkotykiem.
Badacze odkryli również związek pomiędzy uzależnieniem a stresem. Szczurze matki, które regularnie narażano na stres, nie były skłonne wkładać tyle wysiłku w zdobycie dawki narkotyku, co zwierzęta pozostawione w spokoju.
Zobacz również:
Podsumowując, badania wykazują, że doświadczenia związane z macierzyństwem zmieniają odpowiedź mózgu na kokainę, przyczyniając się tym samym do lepszego poznania mechanizmów uzależnień.
- Nie udało się nam jeszcze do końca wyjaśnić tych zależności, ale badania sugerują, że fakt bycia matką ma wpływ na ośrodek nagrody w mózgu. Naszym następnym krokiem będzie zbadanie, w jaki sposób oddziałują na mózg takie czynniki jak zmiany hormonalne podczas ciąży i we wczesnych etapach macierzyństwa, oraz jak to się ma do kwestii uzależnienia – mówi jeden z badaczy.