Szukaj

Badania Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że alkohol wzmacnia więzi społeczne w grupach

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu w towarzystwie może wzmocnić pozytywne emocje oraz więzi społeczne, a także rozładować negatywne emocje wśród osób pijących. Pomimo tego, iż zazwyczaj uznaje się za oczywiste, iż spożywanie alkoholu redukuje stres oraz zwiększa dobre samopoczucie, wiele badań wskazało na odwrotny wpływ.



W nowej pracy pt. „Alcohol and Group Formation: A Multimodal Investigation of the Effects of Alcohol on Emotion and Social Bonding”, autor pokazuje, że niewielkie dawki alkoholu mają ogromny wpływ zarówno na kobiety, jak i mężczyzn pijących w towarzystwie.

Poprzednie prace badały wpływ alkoholu na emocje osób spożywających alkohol w odosobnieniu.

Te badania mogły zaburzyć stworzenie prawdziwych warunków badawczych dla tego wysoce społecznego "narkotyku", uważa główny autor i profesor psychologii Michael A. Sayette. Uznaliśmy, że najwięcej znaczących oznak wpływu alkoholu najprawdopodobniej ujawni się w trakcie eksperymentu na gruncie towarzyskim.


Sayette wraz z kolegami, bazując na dużo większej próbce niż w poprzednich badaniach, utworzyli małe grupki z 720 uczestników obojga płci.

Wyniki pokazały, że dzięki alkoholowi nie tylko wzrosła frekwencja występowania ‘prawdziwych’ uśmiechów, ale także zwiększyła się ich koordynacja.

Inaczej mówiąc, alkohol zwiększył prawdopodobieństwo występowania ‘złotych chwil’ w grupach go spożywających, w porównaniu do tych, których uczestnicy pili napoje bezalkoholowe.

Uczestnicy grup alkoholowych również odczuwali większe przywiązanie i wykazywali większe zainteresowanie, aby cała grupa brała udział w rozmowie.

Wykazując czułość naszego paradygmatu tworzenia grupy do badania satysfakcjonujących efektów alkoholu, możemy zacząć zadawać pytania cieszące się największym zainteresowaniem wśród naukowców: dlaczego alkohol sprawia, że czujemy się dobrze w otoczeniu znajomych? I czy istnieje powód, aby móc stwierdzić, że konkretny uczestnik może być podatny na problemy z alkoholem?, mówi Michael A. Sayette.

Nowe badania wyznaczają początek oceny potencjalnych związków między społeczno-emocjonalną reakcją na alkohol a jednostkowymi różnicami w osobowości, historii problemów z alkoholem w rodzinie oraz genetycznej podatności.

Komentarze do: Badania Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że alkohol wzmacnia więzi społeczne w grupach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz