Badanie kliniczne, które było prowadzone w Afryce nad skutecznością pigułki do codziennego stosowania w walce z AIDS, zostało przerwane z powodu braku obiecujących rezultatów.
Blisko 4 000 kobiet z Kenii, z Tanzanii oraz Republiki Południowej Afryki uczestniczyło w tym badaniu, które trwało już od dwóch lat. Połowa z tych kobiet zażywała jedną pastylkę leku Truvada każdego dnia, podczas gdy druga połowa otrzymywała placebo.
A w kwietniu 2011 roku stwierdzo 56 nowych infekcji wirusem HIV, po połowie w każdej grupie.
Jednakże, inne badanie, prowadzone jesienią 2010 roku na mężczyznach homoseksualnych, pokazało w rzeczywistości spadek o 44% ryzyka zarażenia, oraz aż o 73% u tych, którzy najwierniej przestrzegali zasad zażywania tego leku.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Nowoczesne metody badania płodu
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Badacze nie próbują wyjaśnić sobie, dlaczego nie zaobserwowano podobnego efektu u kobiet, ale mają zamiar przeanalizować próbki krwi, aby sprawdzić, z jaką dokładnością uczestniczki badania zażywały lek Truvada.
Naukowcy jednakże zauważyli, że te kobiety, które zażywały tę tabletkę, były bardziej skłonne zajść w ciążę, co jest kolejnym czynnikiem, który na tę chwilę pozostaje tajemnicą.
Doktor Thimoty Mastro, z organizacji Family Health International, uważa, że stosowanie leku Truvada w celach prewencyjnych pozostaje w dalszym ciągu “bardzo obiecujące”, ale podkreśla, że korzyści i zagrożenia związane z tym lekiem mogą się zmieniać w zależności od płci oraz od sposobu, w jaki wirus jest przenoszony – między kobietami i mężczyznami, czy też może w sposób bardziej ryzykowny – w trakcie stosunku analnego między mężczyznami homoseksualnymi.
Badanie to było finansowane przez amerykańską agencję na rzecz rozwoju międzynarodowego oraz przez fundację Billa i Melindy Gates. Firma farmaceutyczne Gilead dostarczyła tabletki dla celów badania.
Komentarze do: Badanie kliniczne nad pastylką przeciwko AIDS zostało przerwane