Z badań opublikowanych w sierpniu w czasopiśmie Neurology wynika, że naukowcy byli o krok od wynalezienia testu krwi na wykrycie Alzheimera, znajdując grupę markerów, dzięki analizom statystycznym przeprowadzonym na trzech niezależnych grupach pacjentów.
Niezawodność i niepowodzenia początkowych wyników były największym wyzwaniem w tej dziedzinie, mówi doktor medycyny William Hu, docent neurologii z Emory University School of Medicine.
Neurolodzy obecnie rozpoznają chorobę Alzheimera opierając się głównie na objawach klinicznych.
Dodatkowe informacje mogą pochodzić z obrazowania mózgu za pomocą metody PET, która jest droga, albo z analizy nakłucia lędźwiowego, które z kolei jest bolesne.
Zobacz również:
- Alzheimer - czy mnie to także grozi?
- Choroba Alzheimera
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
- Jak krewni łagodzą zapominanie?
- Czy istnieją leki na chorobę Alzheimera?
Hu i jego współpracownicy z University of Pennsylvania oraz Washington University, St. Louis, zmierzyli poziomy 190 białek we krwi uczestników badania. Uczestnikami byli zdrowi ochotnicy a także ci, u których została zdiagnozowana choroba Alzheimera albo łagodne poznawcze upośledzenie (MCI).
MCI powoduje niewielki, ale wyraźny spadek poznawczych umiejętności i często uważane jest za zwiastun choroby Alzheimera.
Podzbiór 190 poziomów białek (17) różnił się znacznie u osób z MCI i z Alzheimerem.
Zmiany w poziomach białek we krwi również były skorelowane z pomiarami poziomów protein beta-amyloidowych w płynie mózgowo-rdzeniowym u tych samych pacjentów.
Szukaliśmy wrażliwego sygnału, mówi Hu. Stawiano hipotezę, że MCI jest wczesną fazą AD, a wrażliwe markery, które obejmują fizjologiczne zmiany zarówno w MCI jak i w AD, są bardziej pomocne klinicznie.