Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu prowadzi badania nad pigułką, której udawałoby się wymazywać złe wspomnienia. Ich prace, o których donosi pismo Le Devoir, poddają więc w wątpliwość teorię, która chciałaby, żeby wspomnień nie można było modyfikować, kiedy tylko wyryją się w mózgu oraz utwierdzą w pamięci.
Już dziesięć lat temu, pewien badacz z Uniwersytetu McGill, Karim Nader, wykazał na przykładzie modelu zwierzęcego, że kiedy wspomnienie się pojawia, pamięć staje się niestabilna i może być zmieniona. Jego odkrycie zainspirowało badaczy z Centrum Badań nad Stresem Ludzkim szpitala Louis-H. Lafontaine.
Główna autorka badania, pani Marie-France Marin, spróbowała więc wraz ze swoim zespołem, użyć u człowieka zwierzęcego modelu Karima Nader. Aby tego dokonać, badacze zainteresowali się kortyzolem, hormonem stresu, który może wpływać na pamięć.
Efekt działania leku zaburzającego syntezę kortyzolu w organizmie, metyraponu, przetestowano na grupie 33 mężczyzn. Mężczyźni ci najpierw zostali poproszeni o nauczenie się historyjki złożonej z negatywnych i neutralnych elementów.
Zobacz również:
- Zatrucie ibupromem
- Antybiotyki a ciąża
- Uwaga! 14 popularnych leków na przeziębienie wycofanych ze sprzedaży [lista]
- Popularny lek na katar wycofany w całym kraju. „Zagrożenie życia lub zdrowia”
- Pamięć a sen
- Czy antybiotyki są niebezpieczne?
- Czym grozi zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
Trzy dni później, grupa została podzielona na trzy podgrupy. Jedna trzecia otrzymała placebo, druga jedna trzecia dostała dawkę metyraponu, a ostatnia jedna trzecia dostała dwie dawki tego leku. Następnie, uczestników poproszono o odświeżenie wspomnień, w celu opowiedzenia historii.
Wszystkich tych mężczyzn ponownie zobaczono po czterech dniach, kiedy zaniknęło działanie lekarstwa. Zostali oni poddani temu samemu ćwiczeniu. Badacze mogli stwierdzić, że lekarstwo nie tylko załagodziło, a nawet całkowicie wymazało negatywne wspomnienia natychmiastowo, ale także, działanie to utrzymywało się w czasie.
Jest to efekt, który zresztą pojawił się tylko u tych, którzy otrzymali podwójną dawkę.
Badacze uważają, że ich prace mogą pomóc osobom dotkniętym szokiem powypadkowym, w lepszym pogodzeniu się z tymi wydarzeniami. Jednakże, nie ma mowy o zastępowaniu tym lekiem terapii.
Prace te zostały opublikowane w specjalistycznym magazynie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Komentarze do: Badanie nad lekarstwem, które wymazywałoby złe wspomnienia