Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie
Prześwietlenia, zwane badaniami RTG wykonuje się w szeregu schorzeń - od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. O czym warto pamiętać by bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie podpowiada Lekarz Specjalista Radiolog Iraida Szandruk-Łabędzka z pracowni RTG szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie.
- Bezpieczeństwo - zanim zdecydujesz się na badanie w danej placówce zapytaj czy dysponuje ona ważnym certyfikatem przeglądu technicznego aparatu RTG. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt jest całkowicie bezpieczny i sprawny.
- Nowoczesny sprzęt - znajdź placówkę, która wykonuje badania na cyfrowanym sprzęcie najnowszej generacji. Wykonanie prześwietlenia na takim aparacie daje gwarancję jakości badania oraz wyklucza konieczność powtórzenia badania.
- Wysokie kwalifikacje lekarza radiologa - nawet najnowocześniejszy sprzęt nie daje nam gwarancji poprawności diagnozy. Pytaj o kwalifikacje lekarza, który będzie opisywał Twój wynik. Od jego wiedzy i doświadczenia zależy ocena Twojego stanu zdrowia.
- Wyniki na CD - to nowości na rynku. Wyniki prześwietlenia w formie nagrania na płycie CD oferuje niewiele placówek w Warszawie m.in. szpital Św. Rodziny na ul. Madalińskiego. Taka forma otrzymania wyniku prześwietlenia daje możliwość szczegółowej analizy przez lekarza oraz pozwala na bezpieczne przechowanie wyników przez lata.
Zobacz również:
- Badania specjalistyczne wymagają odpowiedniego przygotowania - jeśli lekarz skieruje nas na badanie kontrastowe przewodu pokarmowego pamiętajmy, że należy je wykonywać na czczo. Jeśli badanie wymaga podania środka kontrastowego dożylnie wymagana jest opieka anestezjologiczna.
- Porównuj ceny - porównaj ofertę kilku pracowni RTG w twoim mieście, ich ceny mogą się znacząco różnić.
- Formalności - zanim zrobimy badanie ważna jest jeszcze jedna rzecz, nie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta w trakcie prześwietlenia, ani na jakość badania, ale bez tego nie wykonamy prześwietlenia w ogóle. Badanie aparatem RTG można wykonać tylko na podstawie ważnego skierowania od lekarza.
Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie
W placówce przy ul. Madalińskiego 25 znajduje się nowoczesna pracownia RTG, wyposażona w aparat do prześwietleń General Electric Precision RXI oraz cyfrowy system obróbki zdjęć firmy Kodak, zapewniające wykonanie zdjęć rentgenowskich najwyższej jakości. Opis badań wykonywany jest na miejscu przez zespół lekarzy radiologów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Pracownia oferuje pełen zakres badań ogólnodiagnostycznych oraz badań kontrastowych.
Pracownia RTG:
Ul. Madalińskiego 25
http://szpitalmadalinskiego.pl/portal/#rtg
tel: (022) 45 02 288
02-544 Warszawa
Komentarze do: Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie (5)
Czy można robić RTG w czasie miesiączki
5Hej, mam takie małe pytanko :)czy mogę zrobić RTG gdy mam miesiączkę? Nie ma żadnych przeciwwskazań?... pokaż całość
Rentgen w czasie miesiączki na pewno nie zaszkodzi. Jeśli prześwietlasz dolną część ciała, lekarz może spytać, czy masz okres, bo np. zobaczy płyn w jhamie macicy. Ale żadne przeciwwskazania natury zdrowotnej nie istniej... pokaż całość
Hej, poczytałam nieco o RTG i wydaje się, ze nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby robić go w trakcie miesiączki. Jedynie u kobiet planujących ciąże zaleca się robienie RTG w pierwszej fazie cyklu po to, żeby uniknąć ryzyk... pokaż całość
Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań co do wykonywania badania RTG w czasie miesiączki. Można je robić w każdej fazie cyklu, jednak jeśli planujesz ciążę, należy uważać. RTG można robić bez żadnego przygotowania (poz... pokaż całość