Europejskie władze sanitarne prowadzą śledztwo mające określić, czy wybuch epidemii bakterii EHEC w Niemczech oraz we Francji, może być związany z nasionami kozieradki, importowanymi z Egiptu w roku 2009 albo 2010.
Raport europejskiego centrum prewencji oraz kontroli chorób, a także europejskich władz bezpieczeństwa żywności, wskazuje jednakże, iż pozostaje jeszcze wiele niepewności, jeśli chodzi o określenie, czy naprawdę chodzi o wspólne źródło tych wszystkich infekcji enterokrwotocznej bakterii Escherichia coli (EHEC).
Raport stwierdza, że nasiona kozieradki importowane z Egiptu w 2009 i/lub 2010 roku, są związane z obydwoma wybuchami zatruć pokarmowych (w Niemczech i we Francji).
Nasiona kozieradki są powszechnie stosowane do przygotowywania marynat oraz proszku curry, tak samo jak i w tradycyjnej kuchni indyjskiej, a także w Etiopii oraz w Jemenie.
Zobacz również:
Potrzebne jest bardziej dogłębne śledztwo, które pozwoli określić, czy faktycznie istnieje związek między tymi nasionami a epidemiami w Europie, podsumowuje raport. W
ybuch epidemii zatruć bakteriami EHEC spowodował już conajmniej 47 zgonów, według władz niemieckich. Niemieckie centrum kontroli chorób wskazało wcześniej, iż w kraju doniesiono o 46 zgonach oraz o jednym zgonie związanym z bakterią EHEC, który miał miejsce w Szwecji.
We Francji z kolei, doniesiono już o conajmniej 16 przypadkach zarażenia. Kilkanaście osób zostało hospitalizowanych w regionie Bordeaux, a jedna osoba została ze szpitala wypisana, jak do tej pory.
Raport stwierdza, iż ładunki z nasionami kozieradki, które przybyły do Europy w 2009 roku, zdają się być odpowiedzialne za epidemię we Francji, podczas gdy inny ładunek, który z kolei przybył w roku 2010, wydaje się być odpowiedzialny za epidemię niemiecką. Ale raport podkreśla, że ten możliwy związek nie pozwala wyjaśnić jednego przypadku w Szwecji, gdzie żadna konsumpcja tych nasion nie jest związana ze skażeniem.
Komentarze do: Bakterie EHEC: nasiona kozieradki pochodzące z Egiptu mogą być przyczyną?