Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie osiągnęli przełom, zrozumieli jak "uporczywe bakterie" wytrzymują leczenie antybiotykami. Czasopismo Nature Communication opisało pracę, która może wyznaczyć nową drogę kontrolowania bakterii.
W przeciwieństwie do bakterii opornych na leki, które rozwinęły zdolność do opierania się antybiotykom przez mutację, trwałe bakterie nie są odporne na leki ale… znajdują się w „stanie uśpienia” albo po prostu są nieaktywne na antybiotyk. Później, gdy leczenie jest zakończone, bakteria się budzi i kontynuuje szkodliwe działania. Jest to zdolność bakterii do „drzemania”.
Istnieją wskazówki, które dowodzą pewien związek między trwałymi bakteriami i HipA, naturalnie występującą w nich toksyną. Ale do czasu owego badania - przeprowadzonego przez dwóch profesorów Uniwersytetu Hebrajskiego: Gadi Glasera - Wydziału Medycyny, oraz Nathalie Balabana z Racah Instytutu Fizyki - nie było jasne co aktywuje HipA i jak ono wywołuje u bakterii stan uśpienia. Zespół pokazał jednak, że gdy antybiotyki atakują bakterie trwałe, toksyna HipA odgrywa spustoszenie z sygnałów chemicznych, które komórka bakterii używa do budowy białek z substancji odżywczych.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
W związku z tym, bakterie interpretują zakłócenie jako "sygnał głodu", który z kolei nieaktywnie pobudza, jako „stan uśpienia”. A więc bakteria zostaje „uśpiona” do czasu zakończenia leczenia. Gdy to się staje, toksyna zatrzymuje zakłócania wykorzystania substancji odżywczych i bakteria budzi się w celu ponownego, szkodliwego działania.
Pracownia profesora Balabana pracowała przez kilka lat nad trwałymi bakteriami, by spróbować lepiej zrozumieć ich właściwości biofizyczne. Teraz wiedza i wnioski z tego badania - w połączeniu z innymi pracami, które zostały przedstawione w laboratorium profesora Glasera - powinnyskutkować działaniami na przyszłość w walce z trwałymi bakteriami.
Autor: Magda Strzykalska
Komentarze do: Bakterie mogą nie reagować na leki?